Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowoczesne więźniarki trafiły do Policji

Data publikacji 13.01.2009

Konwojowanie ludzi pozbawionych wolności to jedno z zadań Policji, dlatego też nowoczesne więźniarki będą bardzo przydatne w codziennej służbie. Samochody, które rozpoczynają dziś służbę w polskiej Policji to wspólny produkt inżynierów sanockiej fabryki Autosan S.A. i policyjnych ekspertów. Te specjalistyczne pojazdy zostały zbudowane według najnowszych standardów. Nowe więźniarki na zlecenie komendy głównej Policji zakupione zostały przez komendę wojewódzką Policji w Rzeszowie w ramach programu modernizacji Policji.

W każdym garnizonie funkcjonują wydziały konwojowo-ochronne i to ich funkcjonariusze doprowadzają zatrzymanych do prokuratur, sądów, aresztów, zakładów karnych, czy szpitali. Policyjne konwoje to nic innego jak przewożenie ludzi pozbawionych wolności. Ich transport wymaga zapewnienia szczególnych środków bezpieczeństwa.

Czasy, kiedy policjanci korzystali z publicznej komunikacji są już przeszłością. Dziś, wszyscy zatrzymani przewożeni są pojazdami Policji. Konwojentom potrzebne są specjalne samochody, gwarantujące bezpieczeństwo zarówno konwojentom jak i konwojowanym.

Przetarg na zakup autobusów-więźniarek wygrało przedsiębiorstwo z Sanoka. Inżynierowie z Autosanu, w ścisłej współpracy z policjantami, skonstruowali pojazd do przewożenia 18 zatrzymanych. Najnowszy model Solina H710, to efekt sugestii policjantów, ich oczekiwań i dotychczasowych doświadczeń. Nowa więźniarka powstała na bazie podwozia mercedesa. Z jej wnętrza wyodrębniono część dla pięciu konwojentów, a w tylnej części stworzono dwa przedziały, w każdym jest po osiem miejsc dla zatrzymanych. Przygotowano dwie "izolatki", w których transportuje się wyjątkowo niebezpiecznych przestępców.

Pojazdy mają specjalną konstrukcję pneumatyczną, a szyby i reflektory są zabezpieczone przed zniszczeniem. Autobusy wyposażone zostały w klimatyzację, skuteczne nawiewy i ogrzewanie. Kierowcę wspomaga układ ABS, a jego pracę rejestruje cyfrowy tachograf. Wartość każdego z tych pojazdów to niemal 440 tysięcy złotych.

W uroczystym przekazaniu wzięli udział zastępca dyrektora biura logistyki KGP - insp. Włodzimierz Kalinowski oraz insp. Jan Zając - zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Policji, którzy koordynowali te zakupy. Obaj podkreślali, jak wielkie znaczenie ma wyposażenie polskiej Policji w nowoczesny sprzęt.

Przed wyruszeniem w drogę do codziennych zadań pojazdy poświęcone zostały przez Duszpasterza Policjantów Województwa Podkarpackiego ks. Bogusława Przeklasę.

Pojazdy jeszcze dziś trafią do garnizonów na terenie całego kraju, po 4 do Poznania i Szczecina, 3 do Bydgoszczy i Katowic, 2 więźniarki trafią do Krakowa, Gorzowa Wlkp, Łodzi i Wrocławia, natomiast KWP w Gdańsku i Kielcach otrzymają po jednym pojeździe.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 10.26 MB)

Powrót na górę strony