Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spał na pociskach artyleryjskich

Data publikacji 16.01.2009

Kryminalni z Ostrołęki podczas przeszukania domu w miejscowości Kaczki (gmina Goworowo), w jednym z pomieszczeń znaleźli 2 pociski artyleryjskie o wadze około 50 kilogramów każdy, pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Pociski służyły jako podstawa pod wersalkę, na której spał jeden z mieszkających w domu mężczyzn.

Policjanci przyjechali na przeszukanie posesji w Kaczkach dzisiaj rano. W domu, w którym mieszkało dwóch mężczyzn, w jednym z pokoi znaleźli 2 pociski o wadze około 50 kilogramów. Jakie było ich zdziwienie gdy okazało się, że pociski służyły jako podstawa pod wersalkę, na której spał jeden z mieszkających w domu mężczyzn (43 l).

Ponieważ zachodziło podejrzenie, że pociski mogą zawierać materiał wybuchowy mężczyzna i jego kompan (46 l) zostali ewakuowani z budynku. Teren wokół domu został zabezpieczony przez policję. Na szczęście w pobliżu nie ma innych zabudowań. Po przybyciu saperów okazało się, że znalezisko to pociski artyleryjskie kalibru 120 i 75 milimetrów z zawartością materiału wybuchowego. Mężczyznom za nielegalne posiadanie amunicji grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

 

W czerwcu ubiegłego roku w miejscowości Kobylin na terenie tej samej gminy, na skutek eksplozji pocisku zginął 17-latek, a jego 14-letni kolega trafił do szpitala. Chłopcy pocisk znaleźli w lesie, próbowali go przenieść w inne miejsce i wtedy nastąpiła eksplozja. W lasach w tej okolicy znajduje się wiele pamiątek z okresu II wojny światowej.

Policja apeluje :

- o każdym podejrzanym znalezisku powiadom najbliższą jednostkę policji,
- pod żadnym pozorem takich przedmiotów nie wolno ruszać ani przenosić w inne miejsce,
- nie wolno przy nich majstrować.

Powrót na górę strony