Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mistrzostwa psów policyjnych - finał

Data publikacji 22.09.2006

W tym roku, na IX edycję Kynologicznych Mistrzostw Policji przyjechali najlepsi przewodnicy psów policyjnych wraz ze swymi zwierzętami. Do Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach, gdzie odbyły się mistrzostwa, przybyło 68 policjantów ze wszystkich KWP. Od wtorku, do późnych godzin czwartkowego popołudnia zmagali się z zadaniami konkursowymi.

 

Mistrzostwa psów policyjnych - finałW uroczystości uczestniczyli komendat główny Marek Bieńkowski jego zastępca Ryszard Siewierski oraz goście z Litwy i Słowacji.

Komendant główny podkreślił znaczenie psów służbowych i ich przewodników, zapowiedział, że ich liczba zostanie zwiększona. Policyjna kynologia zajmuje ważne miejsce w planie modernizacji Policji.

Do rywalizacji o tytuł mistrzowski stanęło siedemnaście drużyn wojewódzkich w kategoriach grupowych i indywidualnych. Drużyny składały się z trzech reprezentantów w kategorii psów prewencyjnych, oraz psa kategorii specjalistycznej – w tym roku do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

W trakcie mistrzostw sprawdzane były:

- węch psów m.in. poprzez tropienie śladów człowieka czy szukanie materiałów wybuchowych,
- posłuszeństwo psa zarówno przy nodze przewodnika jak i na odległość oraz pokonywanie przeszkód terenowych takich jak tunel, drabina czy kładka,
- obronność psa czyli obrona przewodnika, przeszukanie zatrzymanego a także pościg i zatrzymanie przestępcy,
- umiejętności strzeleckie przewodników.

Trzydniowa rywalizacja wyłoniła zwycięzcę Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2006, którym został sierż.szt. Marcin Żak z KWP z Katowicach z psem Naftol.Drużynowo zwyciężyli przewodnicy z KWP w Katowicach W tegorocznych mistrzostwach wzięła udział jedna kobietaMł ASP. Edyta Jankowska z KWP Gdańsk która zajęła 9miejsce.

 

 

Mistrzostwa psów policyjnych - finałWyniki Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2006

 

Indywidualne
1. sierż.szt. Marcin Żak z KWP z Katowicach z psem Naftol
2. mł.asp. Mariusz Szulc z KSP w Warszawie z psem Salden
3. sierż.szt. Adam Nieckarz z KWP w Katowicach z psem Odblask

 

Grupowe
1.KWP Katowice
2. KSP Warszawa
3. KWP Radom



IX Kynologiczne Mistrzostwa Policji - zdjęcia dla redakcji (Plik Zip - 6,4 MB)

Szkoła Przewodników i Tresury Psów Policyjnych w Sułkowicach liczy już 50 lat! Stanowi dzisiaj ważne, nowoczesne ogniwo struktur Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Ten jedyny w Polsce ośrodek rocznie opuszcza około 250 dobrze przeszkolonych policyjnych przewodników psów służbowych. Jutro o godzinie 14.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości obchodów 50 lecia Zakładu kynologii Policyjnej, połączone z finałem Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2006.

Sułkowice - niewielka miejscowość położona w Gminie Chynów, oddalona około 30 kilometrów na południe do Warszawy. To tutaj, 1 kwietnia 1956 r. rozkazem organizacyjnym Nr 07/KG/56 Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej powołano do życia samodzielny Zakład Tresury Psów Służbowych MO. Początki nie były łatwe. Przez lata ośrodek rozwijał się, modernizowano i ulepszano pomieszczenia socjalne, sale wykładowe, zaplecze dla zwierząt i obiekty weterynaryjne. Doskonalono metodykę kształcenia. Dzisiaj możemy stwierdzić, że Polska Policja dysponuje nowoczesnym Zakładem Kynologii, wyposażonym w doskonałą kadrę dydaktyczną. W zakładzie są tresowane psy patrolowo-tropiące, które poza przygotowaniem do działań prewencyjnych nabywają umiejętność tropienia śladów ludzkich. Drugą ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru tresowane są w zakresie wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych oraz identyfikacji śladów zapachowych ludzi.

Obok realizowanych w powyższych specjalizacjach kursów doskonalenia zawodowego, w Zakładzie Kynologii Policyjnej odbywają się kursy tretresury i atestacji, podczas których psy spełniające wymogi stawiane psom policyjnym otrzymują atesty będące formalną podstawą do wykorzystywania ich w służbie.

W ZKP CSP szkoleni są nie tylko policjanci, ale również funkcjonariusze Agencji Bezpieczestwa Wewntrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Straży Miejskich, Służb Ochrony Kolei, Straży Pożarnej oraz pracownicy Głównego Urzędu Ceł. Zakład współpracuje z Policjami krajów Europy: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Słowacji. Jest ośrodkiem znanym już nie tylko polskim policjantom, ale cenioną placówką policyjnej europejskiej kynologii policyjnej.
Powrót na górę strony