Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Manipulacje inwestorów wyszły na jaw

Data publikacji 20.01.2009

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarcza KSP zakończyli prowadzone pod nadzorem prokuratury okręgowej w Warszawie śledztwo w sprawie manipulacji kursem akcji jednej ze spółek notowanych na rynku wtórnym. Wobec dwóch inwestorów: 44-letniego Jarosława B. i 42-letniego Grzegorza L. skierowano akt oskarżenia. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywna do 5 milionów złotych.

Postępowanie było wynikiem prowadzonej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego współpracy z organami ścigania. Śledczy ustalili, że Jarosław B. i Grzegorz L. zawierali na rynku CeTO nieuczciwe transakcje. Jeden z nich składał zlecenie kupna akcji zanim jeszcze oferta sprzedaży przez drugiego inwestora pojawiła się w tabeli ofert. Zarówno oferta kupna, jak i oferta sprzedaży opiewały dokładnie na taki sam pakiet akcji. Działania były tak zintensyfikowane, że w pewnym okresie prawie 99,5% ogólnego wolumenu zleceń opiewających na walory tego podmiotu generowana była tylko przez tych dwóch inwestorów.

Jak ustalili prowadzący postępowanie, nieuczciwi inwestorzy spowodowali wzrost ceny akcji o ponad 300% i doprowadzili do pożądanego przez siebie poziomu. Dzięki takim posunięciom realizowali transakcję pakietową sprzedaży akcji po ustalonej przez siebie cenie. W ten sposób na jednym rachunku zgromadzono zysk w wysokości ponad 300.000 złotych, a na drugim stratę w wysokości około 140.000 złotych. W efekcie uzyskali "na czysto" około 160.000 złotych. Mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Powrót na górę strony