Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali publikacjami prawnymi używając pirackich programów

Data publikacji 20.01.2009

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu znaleźli w firmie handlującej publikacjami prawnymi komputery z nielegalnym oprogramowaniem znanych firm. Za naruszenie praw autorskich grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej dowiedzieli się, że jedna z firm działających w Poznaniu wykorzystuje nielegalne kopie różnych programów komputerowych. Informacja ta była o tyle interesująca, że firma zajmowała się sprzedażą publikacji i wydawnictw prawnych.

Policjanci rozpoczęli kontrolę komputerów tuż po otwarciu biura firmy. W trakcie sprawdzania oprogramowania zainstalowanego na 28 komputerach stwierdzili, że jest tam mnóstwo pirackich programów. Zdemontowano 14 twardych dysków, które trafią do biegłych informatyków. Policjanci znaleźli również specjalne programy hakerskie do wyszukiwania specjalnych kodów niezbędnych do instalacji programów komputerowych.

Nielegalne wykorzystywanie pirackich kopii programów komputerowych naraziło właścicieli praw autorskich na straty w wysokości około 50 tys. zł. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.

Powrót na górę strony