Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przez Internet składał 13-latce propozycje

Data publikacji 21.01.2009

Policjanci z Jeleniej Góry zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o nakłanianie małoletniej do poddania się czynnościom seksualnym. Korespondował on z 13-latką przez jeden z komunikatorów internetowych. Zatrzymany trafił już do policyjnego aresztu. Grozi mu kara do 12 lat więzienia.

Jeleniogórscy policjanci prowadzą czynności w związku z nakłanianiem małoletniej do poddania się czynnościom seksualnym przez 25-letniego mieszkańca jednej z podjeleniogórskich miejscowości. Mężczyzna został zatrzymany w swoim miejscu zamieszkania. Policjanci zabezpieczyli komputer i telefon komórkowy.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna komunikował się z 13-letnią dziewczynką za pośrednictwem komunikatora internetowego i telefonu komórkowego. W prowadzonej korespondencji przedstawiał się jako 15-latek, przy czym miał świadomość, że koresponduje z dzieckiem.

Na ślad mężczyzny funkcjonariusze trafili dzięki informacji przekazanej przez mieszkańca Wrocławia. Z jej treści wynikało, że dorosły mężczyzna nakłania małoletnią do poddania się czynnościom seksualnym.

25-latek trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Zabezpieczony komputer i telefon zostaną szczegółowo zbadane przez biegłego pod kątem zawartości nielegalnych plików. Obecnie Policja wyjaśnia wszystkie okoliczności dotyczące sprawy.


Jak ochronić dziecko przed zagrożeniami w Internecie?

Przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Uświadom mu, że w sieci znajdują się treści, których powinno unikać. Ustal z nim zasady korzystania z Internetu. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to zakaz korzystania z sieci. Nie od dziś wiadomo, że zakazany owoc kusi najbardziej.

Warto mówić dzieciom o czterech prostych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z Internetu:
• Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.
• Chroń swoją anonimowość. W Internecie lepiej nie podawać imienia i nazwiska, od tego jest tzw. nick, czyli sieciowy pseudonim.
• Jeśli chcesz się spotkać z kimś poznanym w sieci, to w miejscu publicznym. Oczywiście rodzice powinni wiedzieć, z kim i gdzie spotyka się ich dziecko.
• Jeśli coś Cię zaniepokoi, zawstydzi, czy przestraszy, powiedz o tym dorosłemu.

Dużą pomocą dla rodzica mogą być programy filtrujące treści internetowe. Pozwalają one:
• blokować strony zawierające pornografię, przemoc, wulgarne słownictwo i inne szkodliwe treści.
• zablokować komunikatory internetowe, czaty oraz możliwość ściągania plików z Sieci,
• dodatkowo programy pozwalają na ustalenie limitów czasowych korzystania z Internetu przez dziecko


 

Powrót na górę strony