Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany po 18 latach za zabójstwo lekarza

Data publikacji 22.01.2009

Poszukiwany od 18 lat za zabójstwo Zbigniew M. został zatrzymany we Francji. Mężczyzna jest podejrzany o udział w zabójstwie polskiego lekarza, które zostało popełnione na terenie Niemiec. Policjanci z Poznania zdobyli i przekazali francuskiej policji informacje, które pomogły schwytać Zbigniewa M. Mężczyzna, po zabójstwie posługując się fałszywym nazwiskiem wstąpił do Legii Cudzoziemskiej

Policjanci z KWP w Poznaniu od 2001 roku zajmowali się poszukiwaniem Zbigniewa M. Mężczyzna od 1991 roku ukrywał się przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Był podejrzany o zabójstwo polskiego lekarza w Niemczech w pobliżu miejscowości Geeste. Niemiecka policja i prokuratura rozesłały listy gończe. Podejrzewano, że Zbigniew M. ukrył się w Polsce. Przez lata nie natrafiono jednak na jego ślad.

W 2001 roku poszukiwaniem Zbigniewa M. zajęli się policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. Była to wówczas nowo powołana grupa, której zadaniem było ściganie sprawców najpoważniejszych przestępstw i osób ukrywających się od wielu lat.

Zbigniew M. pochodzi z Kalisza. Przypuszczano, że po ucieczce z Niemiec mógł wrócić w rodzinne strony. Prowadzone przez policjantów ustalenia nie potwierdziły jednak tych przypuszczeń. Pojawiły się informacje, że uciekinier prawdopodobnie znalazł schronienie we Francji. Te wiadomości zostały przekazane policji niemieckiej i francuskiej. Dane o pobycie poszukiwanego we Francji nie były dość precyzyjne i w tamtym czasie nie udało się go zatrzymać.

Policyjnych poszukiwaczy w szczególny sposób zaintrygowała sprawa zniknięcia Zbigniewa M. Przypuszczali nawet, że poszukiwany nie żyje. Od czasu do czasu pojawiały się informacje, że zbieg przebywa we Francji i być może znalazł schronienie w Legii Cudzoziemskiej. Strona francuska na prośbę polskiej Policji ustaliła, że Zbigniewa M. nie ma na liście żołnierzy. Policjanci zaczęli podejrzewać, że poszukiwany może posługiwać się fałszywym nazwiskiem.

Funkcjonariusze z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu ustalili, że Zbigniew M. rzeczywiście był w Legii Cudzoziemskiej pod fałszywym nazwiskiem. Kilka lat temu odszedł z niej na emeryturę, założył rodzinę i osiadł we Francji. Zdobył także francuskie obywatelstwo.

Wszystkie informacje były na bieżąco przekazywane francuskiej policji. 19 stycznia nadeszła z Francji wiadomość, że poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania Zbigniew M. został zatrzymany.

O zatrzymaniu zawiadomiona została policja i niemieckie organy śledcze, które zajmują się wyjaśnieniem okoliczności zabójstwa kaliskiego lekarza Jerzego Ł. Francuski sąd w najbliższy czasie podejmie decyzję o tym, w którym kraju będzie odbywał się proces.
 

Powrót na górę strony