Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tysięczne "trafienie" w SIS

Data publikacji 25.01.2009

W miejscowości Noordwijk w Holandii zatrzymano obywatela Polski, który od 3 lat poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Było to tysięczne "trafienie" osoby poszukiwanej przez polskie organy ścigania za pośrednictwem Systemu Informacyjnego Schengen. O tym jak skutecznym narzędziem jest SIS policjanci przekonują się niemal co dzień odzyskując skradzione za granicą auta i zatrzymując osoby poszukiwane przez organy ścigania innych państw europejskich.

W ubiegłym tygodniu na terenie Holandii w miejscowości Noordwijk, zatrzymano obywatela Polski Mariusza R., poszukiwanego od 3 lat Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany dzięki SIS, będzie musiał odpowiedzieć za swoje zobowiązania, w związku z którymi był poszukiwany.

SIS umożliwia wymianę informacji pomiędzy państwami obszaru Schengen o:

  • cudzoziemcach, którym należy odmówić prawa wjazdu na terytorium państw strefy Schengen,
  • osobach poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania,
  • osobach zaginionych,
  • świadkach oraz innych osobach, których miejsce pobytu należy ustalić w związku z prowadzonym postępowaniem karnym,
  • osobach i przedmiotach poszukiwanych do celów niejawnego nadzoru lub szczególnej kontroli.

Ponadto w SIS znajdują się informację dotyczące skradzionych pojazdów, zaginionej broni, skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości oraz numerów skradzionych banknotów.

Funkcjonariusze uprawnionych służb (m.in. Policji, Straży Granicznej) na granicy i na terenie całego kraju podczas kontroli granicznych, celnych lub kontroli policyjnych wykonywanych zgodnie z przepisami krajowymi, korzystają z danych przetwarzanych w SIS w celu sprawdzenia, czy osoba lub przedmiot poddany kontroli jest odnotowany w SIS i dlaczego tam się znalazł. W przypadku gdy podczas kontroli dojdzie do odnalezienia osoby lub przedmiotu zarejestrowanych w SIS, funkcjonariusze podejmują wobec tej osoby lub przedmiotu stosowne działania. Przykładowo, jeżeli kontrola odbywa się na granicy zewnętrznej, a osoba kontrolowana figuruje w SIS jako cudzoziemiec, któremu należy odmówić wjazdu na terytorium obszaru Schengen, wówczas odmawia się jej prawa przekroczenia granicy. Natomiast, w przypadku gdy podczas kontroli w ruchu drogowym na terytorium kraju kontrolowany pojazd okaże się być poszukiwanym jako skradziony, wówczas funkcjonariusze podejmą czynności w celu wyjaśnienia sprawy i zatrzymania pojazdu. W każdym przypadku odnalezienia osoby lub przedmiotu, których dane figurują w SIS, dokonujący kontroli policjanci lub strażnicy graniczni kontaktują się z biurem SIRENE, które funkcjonuje w ramach struktury organizacyjnej komendy głównej Policji. Biuro SIRENE wymienia ze swoim odpowiednikiem w kraju, które wprowadziło wpis do systemu, informacje uzupełniające niezbędne do podjęcia działań w stosunku do odnalezionych osób i przedmiotów.

 

Powrót na górę strony