Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paserzy handlowali dekoderami cyfrowymi

Data publikacji 29.01.2009

Policjanci z Rzeszowa ustalili członków grupy, która zajmowała się nielegalnym obrotem dekoderami cyfrowymi. 19-letni mieszkaniec Rzeszowa, wraz ze swoimi kolegami, sprzedawał na aukcjach internetowych dekodery dzierżawione od operatorów. Za paserstwo i przywłaszczenie grozi im kara do pięciu lat więzienia.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, na co dzień monitorują sieć internetową. Tydzień temu zainteresowały ich aukcje internetowe, na których wystawiono dekodery do odbioru płatnej telewizji. Urządzenia tego typu nie są dostępne w wolnej sprzedaży.

Policjanci ustalili tożsamość sprzedającego. We wtorek zatrzymali 19-letniego mieszkańca Rzeszowa dokładnie w chwili gdy przekazywał sprzęt klientowi. Ustalono, że chłopak już w listopadzie zawarł umowę z operatorem platformy cyfrowej. Odebrał dekoder wydzierżawiony mu za symboliczną złotówkę. Potrzebując pieniędzy, wystawił go na aukcji. Otrzymał za niego niemal 500 złotych.

Skuszony łatwym zarobkiem zachęcił swoich kolegów, aby zawarli podobne umowy. On zadeklarował, że sprzeda dekodery, a pieniędzmi podzielą się. Młodzi ludzie zawierali po dwie umowy tego samego dnia, w różnych punktach. Wydzierżawione urządzenia od razu trafiły na aukcję.

Policjanci ustalili już pięć osób zaangażowanych w ten nielegalny obrót. Podczas przeszukania zabezpieczyli 7 dekoderów cyfrowych, także trzy karty dekodujące i dokumentację.

19-latek już usłyszał zarzuty przywłaszczenia dekodera i paserstwa, grozi mu za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Zarzuty usłyszą też jego koledzy, którzy nie mieli prawa zbywać urządzeń. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci ustalają, czy w ten proceder zaangażowane były też inne osoby.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.96 MB)

Nagranie audio Mówi asp. Marta Tabasz z podkarpackiej Policji

Pobierz plik Mówi asp. Marta Tabasz z podkarpackiej Policji (format mp3 - rozmiar 1.38 MB)

Powrót na górę strony