Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie na zachodniopomorskich drogach

Data publikacji 29.01.2009

Wczoraj konferencją prasową zainaugurowano kampanię "Bezpiecznie na drogach zachodniopomorskich". Urząd marszałkowski przekazał 100 tys. zł na realizację projektu, m.in. na zakup maskotek, które mają łagodzić u najmłodszych ofiar skutki stresu powypadkowego. W trakcie kampanii rozdawane będą także elementy odblaskowe dla pieszych i rowerzystów.

Organizatorem przedsięwzięcia jest urząd marszałkowski oraz komenda wojewódzka Policji w Szczecinie. Podczas spotkania Władysław Husejko marszałek województwa przekazał nadinsp. Tadeuszowi Pawlaczykowi komendantowi wojewódzkiemu Policji maskotki, które mają łagodzić skutki stresu u dzieci poszkodowanych w wypadkach.

Kampania "Bezpiecznie na drogach zachodniopomorskich" ma na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Skierowana jest do pieszych, rowerzystów oraz do dzieci na terenie całego województwa.

Analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego województwa zachodniopomorskiego wykazała, że w 2008 roku było 651 ofiar wśród pieszych, w tym 60 osób poniosło śmierć. W porównaniu do 2007 roku nastąpił wzrost ofiar śmiertelnych wśród pieszych uczestników ruchu. Kolejną grupę stanowią rowerzyści. 126 z nich to ofiary zeszłorocznych wypadków drogowych, z których 10 nie przeżyło. Jednak w porównaniu do roku ubiegłego wśród rowerzystów liczba ofiar spadła.

Mając na względzie ograniczenie liczby wypadków a przede wszystkim ich tragicznych skutków na drogach województwa zachodniopomorskiego urząd marszałkowski przeznaczył na realizację powyższego projektu 100 tys. zł. Dzięki temu wsparciu zakupiono prawie 15 tys. elementów odblaskowych przeznaczonych dla pieszych, 1100 kamizelek przeznaczonych dla rowerzystów, 900 maskotek "Gryfuś" przeznaczonych dla dzieci – ofiar wypadków drogowych i biorących udział w czynnościach procesowych, 1200 naklejek na radiowozy z policyjnym telefonem zaufania. 1406 maskotek "Miś" przeznaczonych dla dzieci dotkniętych przemocą w rodzinie.

Kampania będzie realizowana przez policjantów ruchu drogowego na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Podczas pełnienia służby na drodze policjanci będą wręczać pieszym elementy odblaskowe oraz zachęcać do ich umieszczania na odzieży. Najbardziej zagrożone są dzieci 6-9 letnie i starsi powyżej 75 roku życia. Obrażenia dzieci są z reguły cięższe niż w przypadku dorosłych, ale to osoby starsze mają większe problemy z rehabilitacją i odzyskaniem pełnej sprawności.

Ponadto policjanci na drodze będą wręczać rowerzystom kamizelki odblaskowe, zostaną również objęte nadzorem szkoły, do których uczniowie dojeżdżają rowerami. Podczas spotkań z dziećmi policjanci będą omawiać przepisy ruchu drogowego, uświadamiać konieczność używania kamizelek odblaskowych i dodatkowych elementów odblaskowych.
 

Powrót na górę strony