Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za zgwałcenie 20-latki

Data publikacji 30.01.2009

Policjanci z Łodzi zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. 32-letni mieszkaniec Zgierza przebywając w Wielkiej Brytanii zgwałcił 20-letnią Polkę. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Łodzi zadecyduje o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego, który w więzieniu będzie oczekiwał na ekstradycję. Zgodnie z prawem brytyjskim za zgwałcenie 32-latkowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W 1999 roku przebywający w Wielkiej Brytanii mieszkaniec Zgierza jadąc z kolegami samochodem zaczepił stojące na przystanku autobusowym trzy Polki i zaproponował, że je podwiezie. Dwie dziewczyny zostały dowiezione do domów, natomiast trzecia z nich – 20-latka została trzykrotnie zgwałcona przez 32-latka i jego kolegę. Mężczyźni dopuścili się na niej także dwóch czynów lubieżnych. Ofiara powiadomiła o przestępstwie brytyjską policję, która rozpoczęła poszukiwania sprawców.

Dopiero po 9 latach mieszkaniec Zgierza wpadł w ręce policji – został zatrzymany w 2008 roku, podczas jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Brytyjscy policjanci pobrali od zatrzymanego próbki DNA i wówczas okazało się, że jest on poszukiwany za przestępstwa seksualne dokonane w 1999 roku.

W grudniu 32-latek został aresztowany i oskarżony o zgwałcenie i czyny lubieżne, a następnie po wpłaceniu wysokiej kaucji warunkowo zwolniony. Już po kilku dniach przebywania na wolności naruszył zasady zwolnienia warunkowego i zbiegł do Polski.

16 stycznia 2009 roku brytyjski sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania 32-latka i przesłał go do Polski.

Funkcjonariusze pionu kryminalnego od razu przystąpili do poszukiwań. Skontaktowano się z rodziną podejrzanego, która zgodnie twierdziła, że 32-latek przebywa w Wielkiej Brytanii i nie kontaktuje się z nimi. Policjanci jednak podjęli czynności operacyjne – w ciągu kilku dni ustalono, że mężczyzna jest w rodzinnym mieście, gdzie wynajął mieszkanie, a po ulicach porusza się vw sharanem na brytyjskich tablicach rejestracyjnych.

Wczoraj Policja zatrzymała go w momencie, gdy wysiadał z samochodu i zmierzał w kierunku domu. Początkowo podejrzany próbował wprowadzić w błąd funkcjonariuszy przedstawiając się nazwiskiem małżonki – jednak okazano mu zdjęcie, na którym była jego  podobizna, jako przestępcy poszukiwanego przez brytyjską policję.

Dzisiaj 32-latek trafi do Sądu Okręgowego w Łodzi, który zadecyduje o jego tymczasowym aresztowaniu. W areszcie 32-latek będzie oczekiwał na ekstradycję. Zgodnie z kanonami prawa brytyjskiego za zgwałcenie grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony