Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowe opaski na drzewach

Data publikacji 30.01.2009

Uderzenie w drzewo to skutek ponad 20% wszystkich wypadków drogowych. Od dawna wiadomo, że odblaski ratują życie, tym razem zostaną one wykorzystane niekonwencjonalnie. Policjanci ruchu drogowego wystąpili z inicjatywą oznaczania drzew na szczególnie niebezpiecznych odcinkach dróg wojewódzkich opaskami odblaskowymi. Na początku oznaczonych zostanie 500 drzew. Wszystko po to, żeby na drogach Warmii i Mazur było bezpieczniej.

W latach 2000-2008 na drogach województwa warmińsko-mazurskiego doszło do 3568 wypadków, które skończyły się uderzeniem w drzewo. W wypadkach tych zginęło 812 osób, a 5191 zostało rannych. Co stanowi 20,6% ogółu wypadków i odpowiednio 33,5% ofiar śmiertelnych i 23% rannych. Dostrzegając to komenda wojewódzka Policji w Olsztynie zainicjowała proces oznakowania drzew opaskami odblaskowymi. Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia zarząd dróg wojewódzkich kupił 500 opasek sfinansowanych ze środków urzędu marszałkowskiego, których montaż rozpoczęto w styczniu. Znakowanie ma być zakończone w pod koniec I kwartału br.

Opaski odblaskowe umieszczane są na drzewach w miejscach, w których nie ma możliwości innego oznakowania. Na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego wytypowano najbardziej zagrożone tego rodzaju wypadkami odcinki dróg wojewódzkich:

- 504 Elbląg – Pogrodzie,

- 507 Orneta – Dobre Miasto,

- 513 Pasłęk – Drwęczny, Orneta – Lidzbark Warmiński,

- 521 Susz - Iława

Oznaczanie drzew elementami odblaskowymi jest kolejnym przedsięwzięciem, które przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony