Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali gang nastolatków

Śląscy policjanci zatrzymali trzon nastoletniego gangu, sześciu nieletnich w wieku 14-16 lat. Przywódcą był 16-latek, który zmuszał swoich znajomych do uległości biciem, groźbami, a także próbował uzależnić ich od siebie dostarczając im narkotyki. Grupa ta od stycznia do września 2006 r. popełniła 65 przestępstw.

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii rybnickiej komendy zatrzymali ostatniego z nieletnich, tworzących 6-osobowy trzon grupy. Przywódcą był 16-latek, który zmuszał swoich znajomych do uległości biciem, groźbami, a także próbował uzależnić ich od siebie dostarczając im narkotyki (haszysz, marihuanę). W sumie grupa ta tylko od stycznia do września tego roku popełniła 65 przestępstw na terenie Rybnika. Były to rozboje, włamania, kradzieże, wymuszenia oraz przestępstwa narkotykowe. Jak ustalili policjanci, w grudniu 2005 roku nastolatkowie włamali się do sklepu odzieżowego, ukradli ubrania damskie i firany na łączną kwotę 5000 zł, 12 stycznia 2006r. skradli zegarkami z gabloty wystawowej, 21 czerwca napadli na mężczyznę zadając mu uderzenie cegłą w głowę i usiłowali zabrać mu portfel, w nocy z 21/22 czerwca przecięli kabel zasilający alarm jednego ze sklepów, następnie zniszczyli skrzynkę z bezpiecznikami doprowadzając do porażenia prądem jednego z członków gangu.

Przywódca grupy podżegał do działalności przestępczej, zmuszał członków gangu do przynoszenia z domu pieniędzy, okradał także mieszkania ich rodziców. Wydał również polecenie przecięcia przewodu elektrycznego będącego pod napięciem, następnie kazał skoczyć jednemu z chłopców z tym przewodem z wysokości kilku metrów - w konsekwencji zepchnął chłopaka z dachu, narażając go na niebezpieczeństwo.

Z działalności grypy "skorzystało" ok. 30 osób, były to zarówno korzyści materialne, jak i łatwy dostęp do narkotyków. Obecnie policjanci pracują nad ustaleniem osób, które mogły pośredniczyć w pozbywaniu się łupów z przestępstw. Na podstawie zebranych w tej sprawie materiałów sędzia rodzinny umieścił czterech nieletnich w Schroniskach, jedna osoba została wczoraj zatrzymana w Policyjnej Izbie Dziecka w Katowicach, jeden z nieletnich przestępców został przekazany pod opiekę rodzicom.

Powrót na górę strony