Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali fałszerza recydywistę

Data publikacji 29.09.2006

Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 47-letniego fałszerza dokumentów, który na masową skalę preparował m.in. świadectwa pracy, dyplomy i zaświadczenia o ukończeniu kursów zawodowych najprawdopodobniej dla osób wyjeżdżających do pracy na Zachód. Mężczyzna był już karany za udział w grupie przestępczej zajmującej się fałszerstwem dokumentów.

Od pewnego czasu do Policji docierały sygnały, że na terenie Skawiny pojawiły się na masową skalę fałszywe dokumenty. Były to przede wszystkim świadectwa pracy, zaświadczenia o ukończeniu kursów zawodowych np. ślusarza, spawacza itp., świadectwa ukończenia szkół zawodowych. Policjanci podejrzewali że tego typu dokumenty poświadczające kwalifikacje w danym zawodzie, fabrykowane były na potrzeby ludzi nie posiadających odpowiednich uprawnień a zamierzających podjąć pracę na Zachodzie.

Bardzo szybko ustalono, że produkcją fałszywek zajmuje się 47-letni mieszkaniec Skawiny. Kilka dni temu policjanci „odwiedzili” go w jego mieszkaniu. Kompletnie zaskoczony mężczyzna właśnie przygotowywał kolejną partię spreparowanych dokumentów. W czasie przeszukania policjanci zabezpieczyli komputer, farby drukarskie, jak również dużą ilość podrobionych pieczątek różnych firm i szkół, a także kilkadziesiąt sfałszowanych czystych i wypełnionych blankietów oraz świadectw. Zabezpieczono także fotografie i dane personalne wielu osób, dla których mężczyzna najprawdopodobniej przygotowywał komplety dokumentów.

Osoby zainteresowane i fałszerz mieli punkt kontaktowy – skrytkę , którą była wycieraczka przed drzwiami jednego z mieszkań w pobliżu. To tutaj sprawca zostawiał komplet wymaganych dokumentów a zainteresowani sobie je odbierali. Mężczyźnie został przedstawiony zarzut fałszowania dokumentów za co grozi kara do 5 lat więzienia. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

47-latek jest dobrze znany Policji. Wygląda na to, że po odbyciu kary pozbawienia wolności wymierzonej właśnie za udział w grupie przestępczej zajmującej się fałszerstwem dokumentów (mężczyzna nie mając żadnych uprawnień wystawiał m.in. zaświadczenia i zwolnienia lekarskie ), powrócił do przestępczego procederu i z niego uczynił sobie źródło zarobkowania.

Policjanci prowadzący postępowanie ustalają krąg odbiorów dokumentów a być może także pośredników którzy dostarczali fałszywki bezpośrednio do zainteresowanych. Jedną z takich przesyłek mogła przewozić konkubina zatrzymanego mężczyzny. Około miesiąca temu (17.08.) policjanci ze Skawiny po karkołomnym pościgu samochodowym zatrzymali 27-letnią kobietę. Przy kobiecie ujawniono szereg dokumentów „in blanco” m.in. świadectwo dojrzałości technikum dla dorosłych, dyplom uzyskania tytułu zawodowego, świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, zaświadczenia o ukończeniu kursów zawodowych itp. Wszystkie dokumenty posiadały pieczątki danych instytucji. Kobiecie zostały przedstawione zarzuty przygotowania do przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, za co grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Podejrzana nie wyjaśniła wtedy skąd pochodzą, ani do czego miały służyć dokumenty. Policjanci podejrzewają, że najprawdopodobniej kobieta chciała ochronić swojego konkubenta

Powrót na górę strony