Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ likwiduje nielegalną gorzelnię

Data publikacji 29.09.2006

Wczoraj policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Gdańsku wraz z pomorskimi policjantami zlikwidowali w Jankowie k. Pruszcza Gdańskiego nielegalną wytwórnię alkoholu. Zabezpieczono pełną linię produkcyjną do wyrobu spirytusu i podrabiania markowych wódek. Fabryka znajdowała się na terenie prywatnej posesji.

Pomieszczenia wytwórni przebudowano specjalnie do potrzeb - kadź destylacyjna sięgała od piwnicy aż do drugiego piętra.

W pomieszczeniach znajdowały się maszyny do nalewania alkoholu, piece, pompy, metkownice i kapslownice. Nad procesem destylacji czuwał wykwalifikowany chemik, 45-letni Litwin Pranas D. Został zatrzymany na gorącym uczynku, podczas destylowania 3 tys. litrów płynu. Policjanci zabezpieczyli na miejscu 625 litrów 96 proc. spirytusu, ok. 170 litrów markowych wódek, 200 szt. pustych butelek, kilkaset etykiet i kapsli.

Gdy policjanci wchodzili do środka alkohol był rozlewany do butelek a maszyny pracowały pełną parą. Czuć było wyraźny zapach alkoholu.

W chwilę później, policjanci z CBŚ zatrzymali na parkingu strzeżonym na gdańskim Przymorzu kolejnego członka grupy przestępczej, który zajmował się dostarczaniem alkoholu do odbiorców, 39-letniego gdańszczanina Pawła K.

Jak ustalili policjanci, grupa działała na terenie woj. pomorskiego od wiosny 2005 roku. W tym czasie wprowadziła do obrotu 6 tys. litrów podrobionego alkoholu. Spirytus i wódka trafiały do lokali, pubów i restauracji na terenie woj. pomorskiego. Siatka odbiorców była profesjonalnie zbudowana. Sprawa jest rozwojowa, policjanci zapowiadają dalsze zatrzymania.

Zatrzymani wczoraj mężczyźni przebywają w policyjnej izbie zatrzymań.

Zgodnie z art. 12 pkt 1 ustawy o wyrobie spirytusu, wyrobie i rozlewie wyrobów spirytusowych grozi im grzywna oraz pozbawienie wolności do roku.

 

 

Film CBŚ likwiduje nielegalną gorzelnię


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ likwiduje nielegalną gorzelnię (format flv - rozmiar 3.8 MB)

Powrót na górę strony