Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli kolejne dzieła sztuki

Data publikacji 02.10.2006

Kilkanaście obrazów pochodzących z kradzieży zabezpieczyli stołeczni policjanci podczas przeszukania mieszkania Kazimierza B. (l. 57) w Gdyni. Wśród odnalezionych dzieł znajduje się obraz pochodzący z napadu na dom jednorodzinny koło Piaseczna przed 9 laty. To już kolejne odzyskane dzieło obok dwóch XVII-wiecznych obrazów i jednego z przełomu XIX i XX wieku.

Minął niespełna tydzień od dnia, gdy policjanci wpadli na trop kolejnej osoby mogącej mieć związek z kradzieżą obrazów, ikon, wyrobów ze srebra i brązu. Z informacji, które uzyskali wynikało, że mężczyzna ten mieszka w Gdyni. Rano zapukali do jego mieszkania. Podczas przeszukania zabezpieczyli kilkanaście obrazów, waz, pater i figur porcelanowych. Policjanci podejrzewają, że dzieła te mogą również pochodzić z kradzieży. Jeden z odzyskanych obrazów został już rozpoznany przez właściciela. Zatrzymano 57-letniego Kazimierza B. Mężczyźnie postawiono już zarzut paserstwa, a sąd zdecydował o jego dwumiesięcznym aresztowaniu. Rozpoznany obraz przedstawia muzykantów, komediantów grających na placu. Sygnowane przez Ferdinanta Hildebrandta dzieło wykonane jest na dykcie, w bardzo ciemnej tonacji. 

W ubiegłym tygodniu policjanci odzyskali trzy skradzione wcześniej dzieła, które były ukryte w jednym z domów w Śródmieściu. Zatrzymano wówczas przebywających w lokalu: Patryka Z. (l. 29) oraz jego matkę Marię K. (l. 54). Przedstawiono im zarzut paserstwa, a sąd zdecydował o ich miesięcznym aresztowaniu.

Policjanci pracują nad sprawą cały czas, nie wykluczają dalszych zatrzymań. 

Zobacz także: 22.09.2006 KSP: Policjanci odzyskali skradzione dzieła

Powrót na górę strony