Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wywiad z szefem Europolu

Data publikacji 03.10.2006

O zagrożeniu terroryzmem, o zmianach zachodzących w światowej przestępczości zorganizowanej, o tym co wnieśli do działalności Europolu przedstawiciele nowych państw członkowskich UE z szefem Europejskiego Biura Policji rozmawia Irena Fedorowicz z miesięcznika "Policja 997". To pierwszy wywiad udzielony polskiej prasie przez szefa tej instytucji Maxa-Petera Ratzela.

Max-Peter Ratzel jest dyrektorem Europolu od 16 kwietnia 2005 roku. Jest fizykiem, matematykiem, oficerem niemieckiej policji kryminalnej (BKA). Zajmował się tam przestępczością zorganizowaną i współpracą międzynarodową. Rzadko opuszcza haski gmach przed 19:00. Ma 57 lat, pochodzi z Dillingen w Niemczech. Ma żonę i troje dzieci.

Europol - Europejskie Biuro Policji - to organizacja Unii Europejskiej powołana do ochrony porządku publicznego. Wspiera 25 państw członkowskich w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną, taką jak nielegalny handel narkotykami, fałszowanie pieniędzy, nielegalna migracja i handel ludźmi, przestępczość komputerowa. Główną "bronią" stosowaną przez Europol jest wywiad kryminalny. Co piąty z ponad 500 zatrudnionych w Hadze pracowników zajmuje się analizą informacji, których dostarczają służby porządku publicznego poszczególnych państw. Budżet Europolu, kontrolowany przez instytucje UE, pochodzi ze składek 25 członków i wynosi w tym roku ponad 63 mln euro. Z Polski pochodzi ok. 1,5 mln euro rocznie.

Powrót na górę strony