Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rośnie efektywność walki z praniem brudnych pieniędzy

Data publikacji 07.10.2006

Pieniądze są przelewane na konta terrorystów i gangsterów, wyprowadzane z banków. Pochodzą z przemytu i oszustw paliwowych, legalizuje się je, przemyca… Pranie pieniędzy jest zjawiskiem niosącym poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. O jego zwalczaniu rozmawiali w Szkole Policji w Pile prokuratorzy, policjanci, przedstawicele innych służb i banków z całej Polski.

Kryminolodzy identyfikują kilkadziesiąt technik prania pieniędzy przez ludzi związanych z przestępczością kryminalną, narkotykową, gospodarczą i terroryzmem.
W większości przypadków, działalność ta ma powiązania międzynarodowe, a jej skutki są niezwykle groźne dla porządku prawnego i struktury społecznej. Pranie pieniędzy najczęściej jest kolejnym etapem działalności przestępczej związanej z handlem i produkcją narkotyków, fałszowaniem pieniędzy, znaków skarbowych, dokumentów, handlem bronią, oszustwami i terroryzmem.

O tym, a także innych aspektach tego rodzaju przestępczościw Szkole Policji w Pile rozmawiali przedstawiciele prokuratur apelacyjnych, okręgowych i Prokuratury Krajowej, a także policjanci z wydziałów do z przestępczością zorganizowaną i gospodarczą z Komend Wojewódzkich i Komendy Głównej Policji w ramachV Ogólnopolskie Sympozjum "Pragmatyka zwalczania przestępczości prania pieniędzy w Polsce".

Wśród uczestników spotkania byli równieżprzedstawicieli Straży Granicznej, pracownicy Departamentu Informacji Finansowej, Narodowego Banku Polskiego oraz przedstawicieli banków. Ideą corocznych spotkań jest doskonalenie metodyki prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach, w których występuje pranie pieniędzy oraz doskonalenie współpracy pomiędzy instytucjami przeciwdziałającymi temu zjawisku.

Zdaniem podinsp. Zdzisław Wolnego ze Szkoły Policji w Pile, organizatora sympozjum, ważnym elementem corocznych spotkań jest możliwość kontaktu instytucji zajmujących się walką ze zjawiskiem prania pieniędzy i osiągnięcie przez nie wzajemnego zrozumienia.

- Efektywność systemu zwalczania prania pieniędzy wzrasta i jakaś cząstka tego wzrostu, to jakieś mierze zasługa sympozjum – ocenił Zdzisław Wolny.

Z kolei nadkom. Leszek Grundkowski ze Szkoły Policji w Pile twierdzi, że "zdobyte doświadczenie przyczynia się do większej ilości skutecznie prowadzonych śledztw".

Pranie pieniędzy występuje w większości spraw gospodarczych, ale nie zawsze stawiane są sprawcom zarzuty. Sympozjum pozwala zdobyć wiedzę, jak skutecznie prowadzić śledztwa w takich sprawach.

Prokurator Jacek Bilewicz z Prokuratury Krajowej zwrócił uwagę, że sympozjum w Szkole Policji w Pile jest jedynym wydarzeniem, tak szerokiej wymiany doświadczeń w sprawach związanych z praniem pieniędzy. – Kolejne edycje uczą nas czegoś nowego – mówi. – W poprzednich dyskutowaliśmy o przestępstwach na szkodę Unii Europejskiej, dzisiaj koncentrujemy się na metodologii prania pieniędzy. Rozpoznajemy nowe trendy w zjawisku prania pieniędzy, na przykład, coraz bardziej powszechne wykorzystywanie Internetu do prania pieniędzy, czy afery związane z handlem złomem i gazem. Szukamy również rozwiązań dla lepszej skuteczności organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Statystki pokazują bowiem, że chociaż rośnie liczba aktów oskarżenia w sprawach prania pieniędzy, to ujawnianie tych przestępstw nie jest jeszcze satysfakcjonujące – dodaje Bilewicz.

W sympozjum wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji zaangażowanych w walkę z praniem pieniędzy. Większość zapowiedziała swój udział w jego kolejnych edycjach.

Pranie brudnych pieniędzy - przestępstwa stwierdzone (art. 299)

ROK ART. 299
2005 161
2004 98
2003 25
2002 13
2001 21
2000 3

Powrót na górę strony