Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Od drzwi do drzwi"

Data publikacji 10.03.2009

Dzisiaj na ulice Piły wyjechały 52 taksówki biorące udział w akcji "Od drzwi do drzwi". Rozpoczęta inicjatywa ma na celu poprawę bezpieczeństwa kierowców taksówek oraz korzystających z ich usług mieszkańców Piły. Autorem programu jest Zespół Prewencji Kryminalnej pilskiej komendy.

Głównym celem rozpoczętej akcji jest poprawa bezpieczeństwa kierowców pilskich taksówek, którzy z uwagi na specyfikę wykonywanego zawodu mogą być narażeni na agresywne zachowania ze strony przewożonych osób. Opanowanie podstawowych technik samoobrony może pozwolić na skuteczną obronę przed takimi sytuacjami. Dodatkowo umiejętność skutecznej samoobrony da możliwość zaoferowania przez taksówkarzy dodatkowej usługi jaką jest odprowadzanie przewożonych klientów pod drzwi mieszkania do jakiego zamówiony został kurs. Takie rozwiązanie ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo choćby samotnych kobiet, które często po opuszczeniu taksówki ostatni odcinek drogi do domu często pokonują przechodząc przez blokowiska lub ciemne bramy.

Warunkiem umożliwiającym przystąpienie do inicjatywy było przejście przez kierowców taksówek specjalnego szkolenia z podstawowych technik samoobrony. Szkolenie to było specyficzne, ponieważ dotyczyło umiejętności obrony przed napastnikiem wewnątrz samochodu. Specjalne techniki pilskim taksówkarzom zaprezentowali wykładowcy Uczniowskiego Klubu Sportowego "6" w Pile. W opinii kursantów są one na tyle skuteczne, że pozwolą na obronę w sytuacjach zagrożenia ich zdrowia i życia.

Zamysłem autorów akcji było, aby z usługi korzystać mogli również rodzice małych dzieci zlecający dowóz lub przywiezienie ich pociech np. z zajęć poza szkolnych. W trosce o ich bezpieczeństwo wszystkie taksówki biorące udział w projekcie wyposażone zostały w foteliki samochodowe przystosowane do przewożenia najmłodszych. Takie rozwiązanie w skuteczny sposób poprawi ich bezpieczeństwo podczas podróży.

Samochody wszystkich kierowców, którzy przystąpili do akcji „Od drzwi do drzwi” zostały oznakowane specjalnie przygotowanym na jej potrzeby logo. Teraz mieszkańcy Piły będą mogli już nie tylko zamówić "bezpieczną" taksówkę przez telefon ale również, dzięki specjalnemu oznakowaniu, wybrać ją na zlokalizowanych na terenie miasta postojach taksówek. Współorganizatorem akcji jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile, który w całości sfinansował to przedsięwzięcie.

Powrót na górę strony