Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant - podróżnik - fotoreporter - dziennikarz

Nadkom. Ryszard Sobolewski na co dzień jest policjantem, ekspertem w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP, ale jego pasją są podróże, z których wrażenia stara się uwiecznić na zdjęciach. Już w czwartek 12 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury, punktualnie o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Sobolewskiego "Peru ciekawi ludzie i magiczne miejsca". Wystawę honorowym patronatem objęła Ambasada Republiki Peru w Polsce.

Już w czwartek 12 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury, punktualnie o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Sobolewskiego "Peru ciekawi ludzie i magiczne miejsca". Wystawę honorowym patronatem objęła Ambasada Republiki Peru w Polsce.

Wystawę uświetni występ peruwiańskiego zespołu muzycznego "Los Companieros" i kiermasz rękodzieła artystycznego.

Ryszard Sobolewski jest policjantem, podróżnikiem, fotoreporterem, dziennikarzem. Pochodzi z Justynowa w powiecie sokołowskim, obecnie mieszka w Warszawie. Tutaj też pracuje w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji jako ekspert fotografii kryminalistycznej. Od dzieciństwa fotografuje i zwiedza świat. Najchętniej wraca do Ameryki Południowej.

Fotografia i marzenia o zwiedzeniu odległych lądów towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Już w szkole podstawowej zaczął fotografować. W szkole średniej w technikum mechanicznym w Węgrowie prowadził pracownię fotograficzną, a jego zdjęcia były publikowane w Tygodniku Siedleckim i prezentowane na amatorskich wystawach. Sam mówi, że jako nastoletni chłopak marzył by zostać policjantem, dziennikarzem, podróżnikiem albo aktorem. Fascynowały go odległe lądy, a szczególnie Ameryka Południowa i Środkowa, głównie Meksyk. Uwielbiał oglądać relacje z wypraw Toniego Halika, Stanisława Szwarca Bronikowskiego. Filmy te jeszcze bardziej rozbudzały w nim pragnienia i wiarę w to, że i on, podobnie jak wielcy podróżnicy, kiedyś odwiedzi ciekawe miejsca. Pierwsze podróże odbył w połowie lat osiemdziesiątych, ale sytuacja polityczna ograniczyła je tylko do niektórych krajów europejskich. Marzenia o dalekich podróżach zaczęły się spełniać w 2002 roku, kiedy to udał się do Gwatemali. Potem był niepowtarzalny w swojej urodzie Meksyk i spotkanie ze zdumiewającą kulturą Azteków i Majów, następnie kolebka Inków - Ekwador. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła podróż do Peru słynącego z Machu Pikchu, Cusco, Arguipy, Chan Chan, kanionu del Colca i płaskowyżu Nazca. Kolejnym krajem była gościnna Boliwia. Kilkudniowe pobyty w Brazylii, Kolumbii i Wenezueli nie satysfakcjonują podróżnika, który już planuje dłuższe wyprawy do tych państw. Kilkutygodniowy pobyt w Indiach również pozostawił niedosyt, bo nie pozwolił mu zwiedzić i poznać tego fascynującego i olbrzymiego kraju. Jednak to Ameryka Południowa i Środkowa naprawdę zachwyciły Sobolewskiego i tam przede wszystkim chce wracać. Każda wyprawa to bagaż wrażeń, którymi chętnie się dzieli poprzez artykuły ukazujące się na łamach różnych czasopism, a także wystawy fotograficzne, organizowane na terenie całego kraju, nad którymi honorowy patronat sprawują ambasadorzy prezentowanych krajów. Jego wystawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze strony miłośników podróży, ale także ciekawych świata, którzy nie zawsze mają możliwość zwiedzenia tak odległych zakątków.

W pracy zawodowej policjant specjalizuje się w wykonywaniu badań z zastosowaniem fotograficznych technik specjalnych. Przeprowadzał badania obrazów Rembrandta, Wyspiańskiego, Kossaka, rysunków i rękopisów Chopina, Orłowskiego, Ajwezowskiego i innych znanych malarzy. Jest autorem kilkunastu publikacji na temat technik kryminalistycznych w takich periodykach jak: Problemy Kryminalistyki, Foto-Kurier i Magazyn Ochrony Zabytków. Obecnie na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Kryminalistyki pisze pracę doktorską.

Powrót na górę strony