Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł przemytnik papierosów

Data publikacji 12.03.2009

Policjanci z komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali 28-latka, który busem przewoził blisko 40 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Skarb Państwa na tym procederze mógł stracić 325 tys. zł. Nielegalny towar zabezpieczono, a mieszkańcowi Chełma za przemyt grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Na trop 28-latka policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wpadli dzięki współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie. To właśnie strażnicy przekazali Policji informację o mężczyźnie, który zaopatruje się w papierosy bez polskich znaków akcyzy w miejscowościach przygranicznych, a następnie przewozi je do hurtownika w Łodzi.

Policjanci natychmiast zajęli się rozpracowywaniem sprawy. Przez blisko 2 miesiące namierzano mężczyznę i skrupulatnie analizowano trasę jego kursów. Kilka dni temu policjanci ustalili, że 10 marca podejrzewany przemytnik wyjechał z Chełma samochodem dostawczym marki VW Transporter, w którym będzie przewoził papierosy. 11 marca w godzinach rannych na autostradzie A2 w miejscowości Emilia namierzono samochód i zatrzymano go do kontroli. Za kierownicą vw siedział 28-latek, a samochód był po brzegi wypełniony papierosami z Rosji i Ukrainy.

Policjanci zabezpieczyli blisko 40 tys. paczek papierosów, które wprowadzone do sprzedaży mogły spowodować uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę 325 tys. zł. Podejrzanego przewieziono do komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi i szczegółowo przesłuchano. Śledczy ustalili, że mężczyzna trudnił się przestępczym procederem od kilku miesięcy. Najprawdopodobniej kursował z Chełma do Łodzi średnio 2 razy w tygodniu i dostarczał ogromne ilości wyrobów tytoniowych znajomemu hurtownikowi, który następnie wprowadzał je do sprzedaży detalicznej na targowiskach i bazarach. Na jedynym kursie 28-latek zarabiał kilkanaście tysięcy złotych.

Podejrzany mężczyzna w przeszłości był już karany za przestępstwa akcyzowe. Wczoraj przedstawiono mu zarzut przewożenia i przechowywania wyrobów akcyzowych pochodzących z przemytu – grozi mu wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.
 

Powrót na górę strony