Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowani podejrzani o wielomilionowe wyłudzenia

Data publikacji 23.03.2009

Wrocławscy policjanci zatrzymali pięć osób w związku z wyłudzeniami bądź usiłowaniem wyłudzeń kredytów o wartości co najmniej kilku milionów złotych. Zatrzymani to "kredytobiorcy" oraz osoba pośrednicząca w załatwianiu formalności. Wszyscy zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej we Wrocławiu zatrzymali kolejne osoby podejrzane o usiłowanie wyłudzenia kredytów gotówkowych na łączną kwotę ponad miliona złotych. Zatrzymani to dwaj mężczyźni w wieku 26 i 33 lat. Pierwszy z nich usiłował wyłudzić w jednym z wrocławskich banków 550 tys., drugi natomiast starał się o kredyt w wysokości 650 tys. zł. Obaj posługiwali się sfałszowanymi dokumentami, wymaganymi przy udzieleniu kredytu.

Na początku marca br. policjanci tego samego wydziału zatrzymali również dwóch innych mężczyzn, którzy także usiłowali wyłudzić wysoki kredyt. Sprawcy złożyli wniosek o 250 tys. złotych. Wówczas to funkcjonariusze udowodnili im wyłudzenie kilku kredytów na łączną kwotę około 4 mln złotych.

Policjanci, którzy zajmują się sprawą tych wyłudzeń, na podstawie zgromadzonego materiału, szczegółowej analizy zabezpieczonych dokumentów, ustalili, że jest element łączący ze sobą te przestępstwa. We wszystkich tych sprawach, kredytobiorców reprezentowała osoba pośrednicząca w załatwieniu formalności kredytowych.

Osobą tą była 35–letnia kobieta, zajmująca się pośrednictwem finansowym. Pośrednicząc w formalnościach kobieta pomagała w preparowaniu dokumentów, wymaganych przy wniosku o rozpatrzenie kredytu, które miały potwierdzić zdolność kredytową osób, starających się o niego. Kobieta oraz jeden z kredytobiorców zostali zatrzymani w jednym z banków, do którego przyszedł po pieniądze mężczyzna. Przyznany kredyt jednak w ostatniej chwili nie został wypłacony. Podejrzana, za pośrednictwo w załatwieniu kredytu pobierała prowizję, stanowiącą pewien procent od uzyskanych pieniędzy. Zazwyczaj było to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wszyscy podejrzani zostali już tymczasowo aresztowani. Teraz za wyłudzenie lub usiłowanie wyłudzenia kredytów grozić im może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony