Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie CBŚ

Data publikacji 24.03.2009

8 mężczyzn z województwa lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego zatrzymali wczoraj funkcjonariusze CBŚ. Wszyscy są przedsiębiorcami w wieku od 28-61 lat. To już kolejni zatrzymanymi w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wprowadzaniem do obrotu nielegalnie oczyszczonego alkoholu.

Wczoraj funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego na terenie województwa lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego zatrzymali 8 biznesmenów w wieku od 28-61 lat. Wszyscy są podejrzani o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się wprowadzaniem do obrotu alkoholu etylowego pozyskanego w procesie nielegalnego oczyszczania skażonego spirytusu. Wczorajsze działania CBŚ prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Białymstoku stanowiły kontynuację sprawy zapoczątkowanej w 2006 r. Wówczas w województwie zachodniopomorskim policjanci zatrzymali 5 przedsiębiorców. W należących do nich pomieszczeniach funkcjonariusze zabezpieczyli wtedy 61 tys. litrów skażonego spirytusu oraz filtry i urządzenia służące do jego oczyszczania. Odnaleźli również setki etykiet i przeznaczone do rozlewania gotowego wyrobu plastikowe butelki. Zatrzymani zachodniopomorscy przedsiębiorcy kupowali znajdujący się w legalnym obrocie rozcieńczalnik, a następnie uzyskiwali, przez specjalną obróbkę zawartego w nim skażonego spirytusu, oczyszczony alkohol. Był on rozprowadzany w kraju i eksportowany do Estonii i na Litwę.

Zatrzymani mężczyźni są podejrzani o to, że trudnili się rozprowadzaniem tego nielegalnego alkoholu. Zorganizowana grupa przestępcza, w której działali od 2005 r., najprawdopodobniej wprowadziła do obrotu około 1,5 mln litrów oczyszczonego alkoholu. Policjanci ustalili, że tą działalnością spowodowali straty Skarbu Państwa sięgające 86 mln zł. W ubiegłym roku funkcjonariusze z CBŚ w tej sprawie zatrzymali 18 osób. Nie wykluczają też kolejnych zatrzymań.

Powrót na górę strony