Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Polski i Słowacji o bezpieczeństwie na drogach

Data publikacji 24.03.2009

Od wczoraj, w KWP w Rzeszowie, trwają trzydniowe warsztaty szkoleniowe na temat wymiany informacji i danych. Jest to kolejne spotkanie zorganizowane w ramach projektu "Rozwój polsko-słowackiej współpracy transgranicznej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości". Dziś, w drugim dniu warsztatów, głównym tematem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W spotkaniu z policjantami ruchu drogowego z Polski i Słowacji wzięli udział przedstawiciele lokalnych mediów.

Ponad 112 tys. euro to wartość projektu, którego celem jest zapobieganie przestępczości transgranicznej na obszarach województwa podkarpackiego i preszowskiego na Słowacji. Projekt przewiduje doskonalenie współdziałania policji obu państw. Realizowane są m.in. wspólne ćwiczenia negocjatorów, policjantów ruchu drogowego, prewencji i służb kryminalnych. Polscy policjanci uczą się języka południowych sąsiadów. Projekt będzie realizowany do końca 2009 r. Jest to przedsięwzięcie komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 70% środków na ten cel przekazała Komisja Europejska, Dyrektoriat Generalny Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa. Pozostała część pochodzi z budżetu Policji.

W zajęciach uczestniczy 26 policjantów z Polski oraz 10 funkcjonariuszy słowackich. Dziś, w drugim dniu warsztatów, polscy i słowaccy policjanci doskonalili kwalifikacje w zakresie obowiązujących przepisów ruchu drogowego po obu stronach granicy. Młodszy inspektor Andrzej Sabik - zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Policji podkreślił znaczenie i wagę takiej współpracy dla wspólnego bezpieczeństwa.

Z ogromnym zainteresowaniem przyjęto informacje o zmianach w przepisach ruchu drogowego, które od lutego br. obowiązują na terytorium Słowacji. Mając na uwadze to, że zbliża się sezon turystyczny i wielu mieszkańców Podkarpacia chętnie wyjeżdża na odpoczynek do naszych południowych sąsiadów, zorganizowano konferencję prasową, aby przybliżyć te zagadnienia. W spotkaniu z funkcjonariuszami ruchu drogowego wzięli udział przedstawiciele lokalnych mediów. Na pytania dziennikarzy odpowiadali płk Pavol Pastircak z policji w Starej Lubovnej, mjr Miroslav Vasilko z Presova, a także kom. Zdzisław Sudoł - naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Rzeszowie.

Powrót na górę strony