Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawniono proceder prania "brudnych pieniędzy"

Data publikacji 25.03.2009

Stołeczni policjanci przed południem zatrzymali 26-letniego Relu C., obywatela Rumunii, który jest podejrzany o to, że - mając konto bankowe w Polsce - używał go do legalizacji pieniędzy pochodzących z przestępstwa metodą na tzw. rachunek celowy. Zatrzymanemu grozi za to kara do 5 lat więzienia.

W połowie ubiegłego roku do policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą dotarła informacja o mężczyźnie, który założył w banku rachunek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że 26-letni Relu C., obywatel Rumunii, w dziwny sposób korzystał z tego rachunku. Na początku na konto wpływały różne kwoty pieniędzy z banków z całego świata, m.in. z Kajmanów, USA, Kanady, Wysp Dziewiczych. Były to wpłaty dolarowe, które niemal natychmiast były wypłacane gotówką. Mechanizm polegał na tym, że pieniądze uzyskane z różnego rodzaju wyłudzeń i przestępstw internetowych krążyły po rachunkach na całym świecie, aby uniemożliwić identyfikację pierwszego rachunku, z którego najprawdopodobniej zostały skradzione. Po dotarciu na rachunek docelowy były natychmiast wypłacane.

Gdy pracownicy banku i policjanci przyjrzeli się temu procederowi, okazało się, że łącznie nazbierało się prawie 150 tys. zł wypłat.

Po ustaleniu danych personalnych policjanci zaczęli poszukiwania. Policjanci ponad pół roku zlokalizowali mężczyznę. Gdy mieli już pewność, gdzie przebywa, zorganizowali zasadzkę i w południe w jednym z banków w centrum Warszawy zatrzymali 26-latka. Podejrzany jest on o pranie "brudnych pieniędzy". Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony