Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni zatrzymani w aferze paliwowej

Data publikacji 26.03.2009

Dwie osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Były one związane ze zorganizowaną grupą przestępczą działającą na południu Wielkopolski. Dotychczas zatrzymano dziewięciu podejrzanych, którzy przez sieć fikcyjnych firm wprowadzili do obrotu ogromne ilości paliwa z niewiadomego źródła. Oszukali także skarb państwa na kilka milionów złotych z tytułu nieodprowadzonych należności podatkowych. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci z CBŚ zatrzymali kolejne osoby zamieszane w aferę paliwową. Piotr G. (50 lat) został zatrzymany w Kole, a Józef K. (60 lat) w Sopocie. Obaj mężczyźni są podejrzani o fikcyjny obrót paliwami, fałszowanie dokumentów i wyłudzenie pieniędzy z tytułu zwrotu podatków na szkodę skarbu państwa. Wartość fikcyjnych transakcji przeprowadzanych przez zatrzymanych sięga prawie 8 mln złotych. Obaj mężczyźni byli związani ze zorganizowaną grupą przestępczą działającą na południu Wielkopolski.

Przestępcza grupa, która oszukiwała skarb państwa na ogromną skalę, została rozbita przez CBŚ w lutym tego roku. Podejrzani prowadzili fikcyjne obroty paliwami płynnymi oraz wprowadzali do obrotu handlowego paliwo niewiadomego pochodzenia. W ręce policjantów wpadło wówczas 9 podejrzanych z Wrześni, Konina, Jarocina i Pleszewa. Do aresztu trafili także główni organizatorzy procederu – Tomasz G. z Ostrowa Wielkopolskiego i Dariusz D. z Pleszewa. Zdaniem śledczych obaj pod przykrywką legalnie działających stacji paliwowych organizowali nielegalny obrót paliwem.

Oficerowie CBŚ współpracowali podczas śledztwa z urzędami podległymi ministrowi finansów oraz prokuratorami z Ostrowa Wlkp. i Pleszewa. Dzięki temu zabezpieczono wiele dokumentów, które jednoznacznie dowodzą, że zatrzymani działali w sposób zorganizowany i przemyślany. Spośród podejrzanych 8 osób trafiło do aresztu śledczego. Prowadzący śledztwo odzyskali ponad milion złotych wyłudzonych należności podatkowych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości przekraczającej 1,3 mln złotych.

Podejrzanym przedstawiono łącznie 30 zarzutów, za co grozi im kara do 10 lat więzienia.

Powrót na górę strony