Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o oszustwa na "złote jednopensówki"

Data publikacji 26.03.2009

Policjanci z Jędrzejowa po 4 km pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy jadąc samochodem nie zatrzymali się do kontroli drogowej. W ich aucie znaleziono peruki, różnego rodzaju pieczątki, kilka telefonów komórkowych oraz ponad 200 sztuk najprawdopodobniej miedzianych jednopensowych monet. Mężczyźni są podejrzewani o oszustwa metodą na "złote jednopensówki". Świętokrzyscy policjanci proszą o kontakt osoby poszkodowane, które mogły paść ofiarą oszustów w całym kraju.

Jędrzejowscy policjanci z sekcji ruchu drogowego ruszyli w pościg za osobowym passatem w momencie, kiedy kierujący nim nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po około czterech kilometrach pościgu, kierowca zatrzymał auto i uciekł w zarośla. W samochodzie pozostał pasażer, który nie potrafił logicznie wyjaśnić zachowania swojego kolegi. Policjanci w bagażniku samochodu oraz pod siedzeniami, znaleźli dwie peruki, części damskiej garderoby oraz buty. Oprócz tego znaleźli różnego rodzaju pieczątki. Jedna z pieczątek wskazywała na rzeczoznawcę wyceny złota i kamieni szlachetnych, a druga miała nazwę kantoru-lombardu skupującego i sprzedającego złoto.

Ponadto okazało się, że 61–letni pasażer posiada przy sobie ponad 30 tys. zł w banknotach 100 i 200 złotowych oraz 500 precyzyjnie dociętych, czystych kartoników, w kolorach i wymiarach odpowiadających autentycznym banknotom. Po kilkunastu minutach policjanci zatrzymali 33–letniego kierowcę passata, który uciekł pieszo.

Z pierwszych ustaleń policjantów wynika, że mężczyźni mogli dokonać kilku lub kilkunastu oszustw na terenie całego kraju. Ich ofiarami mogły być starsze osoby, do których podchodził jeden z nich, proponując korzystny zakup złotych jednopensówek. Po chwili obok zainteresowanych transakcją, pojawiał się "wspólnik", który potwierdzał autentyczność monet poprzez ich sprawdzenie u rzeczoznawcy w najbliższym lombardzie lub punkcie skupu złota. Policjanci nie wykluczają, że w momencie oszustwa jeden z mężczyzn mógł być przebrany za kobietę.

Wczoraj mężczyźni zostali aresztowani. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Świętokrzyscy policjanci proszą wszystkie osoby, które mogły zostać oszukane w podobny sposób, o kontakt osobisty lub telefoniczny z Policją.

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach
ul. Seminaryjska 12
tel.041 – 349 24 00, 041 – 349 23 10

Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie
ul. 11–go listopada 78
tel. 041 – 386 02 05, 041 – 386 02 40

Telefony alarmowe 997 i 112
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.42 MB)

Powrót na górę strony