Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawie 240 mandatów w 30 dni

Data publikacji 09.10.2006

238 mandatów na sumę prawie 100.000 złotych nałożyli policjanci ruchu drogowego pracujący w ostatnim miesiącu na motocyklu z wideorejestratorem. Przekraczanie prędkości, łamanie zakazów, wymuszanie pierwszeństwa, przejeżdżanie na czerwonym świetle to najczęściej rejestrowane wykroczenia.

Prawie 240 mandatów w 30 dniMinął miesiąc, od kiedy stołeczni policjanci ruchu drogowego jako jedyni w Polsce otrzymali do testowania najnowszy motocykl BMW wyposażony w specjalne urządzenie do pomiaru prędkości. W tym czasie przeprowadzili ponad 250 kontroli drogowych, podczas których wystawili 238 mandatów na kwotę 96.350 złotych.

Motocykl wykorzystywany był zarówno w ruchu miejskim, jak i na trasach wylotowych. Policjantom "drogówki" zależało na tym, aby sprawdzić nie tylko funkcjonowanie samego sprzętu, ale i wideorejestratora, będącego na jego wyposażeniu, w różnych warunkach drogowych. Sprawdzano różne parametry, m. in.: przyspieszenie, prędkość, stabilność, stateczność jazdy, ale także komfort jazdy i ergonomię.

Zainstalowany na motocyklu BMW wideorejestrator PC 2006 to cyfrowe urządzenie nagrywające produkcji polskiej. Przeznaczone jest do rejestrowania wykroczeń w ruchu drogowym, w tym także do pomiaru prędkości. Dodatkowo urządzenie rejestruje cały czas cały przebieg służby. Materiał zapisywany jest na dysku. Niezależnie od pory dnia zapisuje wykroczenia i przestępstwa drogowe wykorzystując do tego system nagrywania w podczerwieni.

W związku z tym, że motocykl osiąga nawet 260 km/h, a do 100 km rozpędza się w czasie 3,2 s, stanowi poważny oręż w walce z piratami drogowymi. Takie osiągi sprawiają, że bez najmniejszego problemu policjanci mogą prowadzić ciągłą rejestrację pojazdów, których kierowcy naruszają przepisy ruchu drogowego. Przez ostatni miesiąc funkcjonariusze „drogówki” pracujący na motocyklu z wideorejestratorem przeprowadzili 260 kontroli i nałożyli aż 238 mandatów na kwotę 96.350 zł. W trzech przypadkach zmuszeni byli zatrzymać kierującym dowody rejestracyjne i prawa jazdy, ujęli też jednego nietrzeźwego kierowcę, jednego sprawcę przestępstwa i jednego na gorącym uczynku. Wśród osób niestosujących się do przepisów drogowych byli też motocykliści. To właśnie wobec nich policjanci musieli podejmować interwencje ponad 20 razy, podczas których nałożyli 24 mandaty karne na kwotę 10.600 zł.

Powrót na górę strony