Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie programował karty do odbioru satelitarnej TV.

Data publikacji 09.10.2006

Wrocławscy policjanci zabezpieczyli na giełdzie elektronicznej 15 dekoderów, 17 programatorów, 14 kart do odbioru telewizji cyfrowej i 3 laptopy służące do wgrywania oprogramowania do dekoderów oraz zatrzymali dwóch mężczyzn zajmujących się nielegalnym przeprogramowywaniem kart do odbioru kodowanych programów telewizji cyfrowej.

Funkcjonariusze z Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, podczas działań na terenie giełdy elektronicznej, zatrzymali 36-letniego mieszkańca Legnicy, który sprzedawał dekodery telewizji cyfrowej i przeprogramowywał karty służące do jej odbioru. Policjanci przeszukali jego stoisko i zabezpieczyli dwa laptopy służące do wgrywania oprogramowania do dekoderów, pięć kart do odbioru telewizji cyfrowej, osiem programatorów do kat i sześć dekoderów.

Wartość zabezpieczonych przedmiotów wynosi około 4500 złotych, natomiast suma strat producentów to 3000 złotych.

Policjanci ustalili, że mężczyzna trudnił się tym procederem od około roku i zarabiał na tym około 1200 złotych miesięcznie.

Jego działalność polegała na dopisywaniu uprawnień odbioru oraz kluczy operacyjnych na kartach telewizji satelitarnej, co umożliwiało oglądanie programów, na które użytkownik nie miał uprawnień (nie wykupił abonamentu).

Klient przynosił kartę, którą zatrzymany przez policję mężczyzna umieszczał w programatorze i wpisywał na kartę uprawnienia i klucze.

Część zabezpieczonych na stoisku dekoderów była własnością klientów, ponieważ przynosili oni dekodery, aby uaktualnić listę odbieranych kanałów. Za usługę dopisywania uprawnień i kluczy operacyjnych sprawca inkasował 10 złotych miesięcznie od jednej karty. Każdy klient musiał raz w miesiącu przyjść i przedłużyć ważność karty abonenckiej.

Za wpisanie nowej listy programów do dekodera mężczyzna pobierał również 10 złotych. Takie uaktualnianie trzeba było robić co kilka miesięcy.

Na tej samej giełdzie funkcjonariusze zatrzymali też 32-letniego wrocławianina, który trudnił się podobnym procederem. W czasie przeszukania jego stoiska i należącego do niego samochodu, policjanci znaleźli laptop służący do wgrywania oprogramowania do dekoderów, 9 kart do odbioru telewizji satelitarnej, 9 programatorów do kart, 2 blokery i 9 dekoderów. Wartość zabezpieczonych przedmiotów wynosi ponad 3000 złotych, natomiast suma strat producentów prawie 4500 złotych.


Zatrzymanym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony