Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wprowadził na rynek 80 tys. litrów fałszywych środków ochrony roślin

Data publikacji 31.03.2009

Policjanci z Poznania zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli na trop mężczyzny, który sprzedawał podrobione środki ochrony roślin. Od połowy ubiegłego roku hurtownik z Kalisza wprowadził na rynek ponad 80 tys. litrów nielegalnego środka o wartości prawie miliona złotych. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.

Kryminalni z Poznania dowiedzieli się, że pod Kaliszem, w punkcie sprzedaży środków ochrony roślin na dużą skalę sprzedawany jest podrobiony środek chemiczny. Prowadzący działalność 47-letni mężczyzna, kupował tanie komponenty, posiadające w swoim składzie związki podobne do oryginalnych, rozcieńczał je i rozlewał do dwudziestolitrowych baniaków. Na tak przygotowane pojemniki naklejał podrobione naklejki, łudząco przypominające te, które są na firmowym produkcie.

Swoją działalność handlową fałszywymi produktami rozreklamował w całym kraju. Zaczęły napływać zamówienia z różnych rolniczych zakątków Polski. Od połowy ubiegłego roku mężczyzna sprzedał ponad 80 tys. litrów fałszywego specyfiku za kwotę prawie miliona złotych.

Policjanci w trakcie realizacji tej sprawy, współpracowali z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Inspektorzy przeprowadzili na terenie kraju kontrole wszystkich punktów sprzedaży środka oferowanego przez mieszkańca Kalisza. Z uwagi na fakt, iż każda firma sprzedająca ten środek musi mieć na niego licencję, było ich kilkanaście. Większość ze sprawdzonych firm, posiadała w swojej ofercie podrobiony produkt. Okazało się, że poprzez różnych pośredników zakupiony był on od firmy pod Kaliszem. Kontrole skarbowe przeprowadzone w tych firmach ujawniły nieprawidłowości w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

W różnych punktach dystrybucji policjanci zabezpieczyli 16 pojemników z podrobionym środkiem chemicznym. Zatrzymany został również 47-letni Krzysztof H., który przygotowywał i sprzedawał podrobiony produkt. Mężczyzna ten odpowie za oszustwo oraz podrobienie znaków towarowych. Grozi mu do 8 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar, zabezpieczono mienie ruchome wartości ponad 100 tysięcy złotych.

Z Michałem Foggiem, przedstawicielem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin rozmawiał nadkomisarz Romuald Piecuch z Zespołu Prasowego KWP w Poznaniu.

Rolnicy , którzy kupią podrobione środki ochrony roślin, czyli takie , które nie są oryginalne na jakie zagrożenia są narażeni?

Przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia swojego i swojej rodziny. To również zniszczone uprawy. Nawet wtedy, gdy na etapie rozprowadzenia pestycydów na polu nic się nie dzieje, niebezpieczeństwo zatrucia się może pojawić się w zebranych plonach. Trzeba pamiętać, że większość środków ochrony roślin jest trucizną. Dlatego każdy rolnik, z chwilą podjęcia decyzji zakupu takiego środka musi pamiętać o bezpieczeństwie swoim i rodziny.

Aby nie narazić się na zakup podrobionego środka ochrony roślin, na co kupujący powinien zwrócić uwagę ?

Pierwszym, bardzo ważnym elementem podczas zakupu takiego środka jest wybór sklepu. Główną zasadą jest, aby nie kupować tego typu specyfiki na targowiskach lub bazarach . Handel tymi środkami w tych miejscach jest bezwzględnie zabroniony. Niższa cena oferowana w takich miejscach może wskazywać na to, że sprzedawany środek nie jest oryginalny i nie będzie spełniał oczekiwaną w nim rolę. Czyli pierwsza zasada, aby nie korzystać z żadnych budzących wątpliwości okazji przy ich zakupie. Kupować należy u sprawdzonego i zaufanego dostawcy.
Każdy produkt posiada odpowiednie zabezpieczenia i oznakowania wskazane przez producenta. Sprzedawca nie może odmówić wskazania takiego oznaczenia. Ponadto, zawsze należy zażądać faktury zakupu środka. Jest to niezbędne do późniejszego udokumentowania posiadania i zakupu produktu. Kupując pestycydy rolnik musi zwrócić uwagę, czy etykieta na opakowaniu jest trwale przymocowana do opakowania.
Ważnym elementem bezpieczeństwa dla kupującego pestycydy jest to, że sprzedający je musi posiadać odpowiednie zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Lista takich sklepów jest w posiadaniu Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Osoba taka jest na terenie każdego powiatu. Należy również wiedzieć, że środki ochrony roślin są rejestrowane . Pełna ich lista jest umieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa. Tam też można dowiedzieć się o dopuszczeniu tych produktów do obrotu.


Do kogo rolnik może się zwrócić o pomoc w sytuacji kiedy kupując środki ochrony roślin zauważy coś niepokojącego ?

Może skontaktować się z osobą, którą wcześniej wymieniłem. Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest w każdym powiecie. Dysponuje on niezbędną wiedzą na temat pestycydów, ich oznaczeń, numeracji czy licencji . Posiada on również wykaz punktów, które mają zezwolenia na sprzedaż tych środków. Zawiadomiony o nieprawidłowościach, wątpliwościach co do autentyczności produktów na pewno to sprawdzi.

Powrót na górę strony