Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany kolejny archeolog-amator

Data publikacji 31.03.2009

41-letni mieszkaniec gminy Sulejów, który za pomocą wykrywacza metalu przeszukiwał stanowiska archeologiczne, a następnie okradał je i niszczył, został zatrzymany przez policjantów. Wykopane przedmioty wystawiał na aukcjach internetowych. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli m.in. groty włóczni i strzał oraz ozdoby z czasów rzymskich, fragmenty ceramiki i noże średniowieczne, monety z różnych okresów historycznych i nieśmiertelniki wojskowe. Zatrzymanemu grozi kara 10 lat więzienia.

Mężczyzna wystawił na aukcji internetowej pióro i nieśmiertelnik wojskowy z okresu II wojny światowej. Policjanci postanowili bliżej przyjrzeć się sprzedawcy i stwierdzili, że to kolejny archeolog-amator. Okazało się, że mężczyzna zniszczył stanowiska archeologiczne, ograbił je i przywłaszczył sobie znalezione tam przedmioty. Ustalono także, że sprawca rozkopał mogiłę żołnierza z okresu II wojny światowej i następnie ją okradł. Kolekcjonował znalezione w ten sposób przedmioty i oferował je innym kolekcjonerom za pośrednictwem aukcji internetowych.

W mieszkaniu zatrzymanego zabezpieczono wiele zabytków z różnych epok, między innymi groty włóczni i strzał oraz ozdoby z czasów rzymskich, fragmenty ceramiki i noże średniowieczne, monety z różnych okresów historycznych i nieśmiertelniki wojskowe. Ponadto funkcjonariusze znaleźli w mieszkaniu mężczyzny amunicję różnego kalibru.

Mężczyzna oświadczył, że nielegalnymi wykopaliskami zajmował się od sześciu lat. Informacje o stanowiskach archeologicznych i miejscach pól bitewnych znajdował w Internecie.

41-latek odpowie za nielegalne wykopaliska, niszczenie i okradanie stanowisk archeologicznych, okradanie miejsc pochówku oraz nielegalne posiadanie amunicji. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi piotrkowska prokuratura.

Powrót na górę strony