Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Medale za ofiarność i odwagę

Data publikacji 01.04.2009

Wszyscy możemy być z was dumni - powiedział podinsp. Rafał Batkowski pełniący obowiązki komendanta wojewódzkiego Policji w Radomiu. Dwaj policjanci z komendy powiatowej Policji w Lipsku: sierżant sztabowy Wojciech Seweryn i sierżant Paweł Przybylski nie bacząc na grożące im niebezpieczeństwo uratowali z płonącego budynku starsze małżeństwo. Za ten bohaterski czyn Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra SWiA i postanowił odznaczyć policjantów Medalami za Ofiarność i Odwagę.

Wczoraj na dziedzińcu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą odbyły się dwie uroczystości. Ich, niezwykle ważną i podniosłą częścią, było wręczenie medali za ofiarność i odwagę dwóm policjantom z komendy powiatowej Policji w Lipsku: sierż. sztab. Wojciechowi Sewerynowi i sierż. Pawłowi Przybylskiemu. Funkcjonariusze nie bacząc na grożące im niebezpieczeństwo uratowali z płonącego budynku starsze małżeństwo.

W ubiegłym roku, 4 października około godz. 1:40, dyżurny KPP Lipsko odebrał telefon od mieszkanki Rogalina. Kobieta prosiła o pomoc twierdząc, że ktoś napadł na ich dom. Na miejsce wysłano dwuosobowy patrol. Na miejscu policjanci stwierdzili, że budynek płonie. Płomienie objęły dach, a grozę potęgował "strzelający" eternit, którym pokryty był budynek. Drzwi od mieszkania były zamknięte. Nikt nie reagował na prośby o otwarcie drzwi. Policjanci pomimo, że nie dysponowali żadnym sprzętem, wyrwali okno i dostali się do środka. Pomieszczenia zasnute były dymem, ale udało im się odnaleźć kobietę (67 lat) i mężczyznę (64 lata), których wydobyli na zewnątrz. Na szczęście nic im się nie stało. Pożar ugasiła straż pożarna. Jak się okazało żadnego napadu nie było. To eternit, podgrzany do wysokiej temperatury "strzelał".

Za ten bohaterski czyn Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowił odznaczyć policjantów Medalami za Ofiarność i Odwagę.

Po zakończeniu tej części uroczystości 65 uczniom klas III o profilu policyjnym i strażackim wręczono certyfikaty. Nominacji dokonał insp. Janusz Koziarski komendant powiatowy Policji w Lipsku, certyfikaty wręczyli mgr Janusz Małkowski dyrektor ZSP w Solcu nad Wisłą oraz st. kpt. Tomasz Krzyczkowski zastępca komendanta powiatowego państwowej straży pożarnej w Lipsku.

Klasy innowacyjne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą powstały w roku szkolnym 2006/2007. 50 uczniów rozpoczęło wtedy naukę w klasach policyjnych. Natomiast 25 w klasie strażackiej. Młodzież oprócz przedmiotów ogólnokształcących realizuje przedmiot: prewencja policyjna – w klasie policyjnej i wybrane zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego – w klasie strażackiej. Młodzież klas mundurowych bierze udział w biwakach, na których uczy się technik samoobrony, posługiwania bronią, udzielania pierwszej pomocy. Corocznie uczniowie wyjeżdżają do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Obecnie w klasach mundurowych I – III uczy się ok. 170 uczniów (klasy policyjne) i 62 (klasy strażackie), pochodzą oni z województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Młodzi ludzie wiążą swoją przyszłość z zawodami strażaka lub policjanta.

Powrót na górę strony