Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę wyłudzającą kredyty

Data publikacji 10.10.2006

Policjanci z Wydziału dw z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu, zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami kredytów. Zatrzymano pięć osób z Wielkopolski (w tym dwie kobiety) – ścisłe kierownictwo tej grupy. W sprawie występuje około 40 podejrzanych. Straty wynoszą nie mniej niż 500 tys. zł.

W grupie występował ściśle określony podział ról na: kierowników, pośredników i biorących kredyty. Najpierw pośrednicy podpisywali umowy z bankami na świadczenie usług kredytowych. Następnie werbowali tzw. "słupy", czyli osoby nie posiadające zdolności kredytowych, które na podstawie sfałszowanych dokumentów (między innymi o zatrudnieniu, stałym zameldowaniu) uzyskiwały kredyty w kwocie około 10 tys. zł. Specjalnie brano mniejsze kwoty aby uniknąć szczegółowego sprawdzania przez banki. Za każdą operację finansową podstawiona osoba dostawała ok. 300 – 400 zł. Uzyskane w ten sposób pieniądze docelowo przelewane były na prywatne konta.

Dotychczas prowadzący sprawę policjanci ustalili, że było ponad 50 takich przypadków, w wyniku czego sześć banków (m.in. z Poznania, Szamotuł, Obornik, Murowanej Gośliny) poniosło straty w wysokości ponad 500 tys. zł.

Obecnie trwają przesłuchania zatrzymanych, którym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i wyłudzenie mienia znacznej wartości grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo prowadzone jest wspólnie z Prokuraturą Rejonową Poznań Wilda.

Powrót na górę strony