Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Endoprotezy w zamian za pieniądze

Data publikacji 11.10.2006

Wrocławscy policjanci zatrzymali ordynatora oddziału ortopedii, który w celu osiągnięcia korzyści majątkowych uzależniał przeprowadzenie zabiegów medycznych od wpłat na konto jednej z fundacji, a następnie zwracał się do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację tych zabiegów.

Funkcjonariusze z Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali w jednym z wrocławskich szpitali 63-letniego ordynatora oddziału ortopedii, który podejrzany jest o korupcję w związku z uzależnieniem wykonania zabiegów wszczepienia endoprotez od udzielenia korzyści majątkowej polecając pacjentom wpłaty na konto fundacji. Następnie zwracał się do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację tych zabiegów. W ten sposób nie mniej niż 15 osób wpłaciło ponad 128 tysięcy złotych na konto fundacji. Kwoty poszczególnych wpłat wahały się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wielu pacjentów godziło się na zapłacenie za endoprotezy, bo będąc po wypadku, lub w podeszłym wieku, nie mogli czekać 4 lat na wykonanie takiego zabiegu. A taki właśnie miał być okres oczekiwania na operację.

W czasie przeszukań w szpitalu, w fundacji, w miejscu zamieszkania lekarza i w jego gabinetach policjanci zabezpieczyli historie chorób pacjentów poddanych zbiegom wszczepienia endoprotez, szereg dokumentów, przenośny komputer i twardy dysk.

Funkcjonariusze przedstawili zatrzymanemu zarzuty przyjmowania łapówek i oszustwa, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony