Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano nielegalne rozlewnie alkoholu

Data publikacji 12.10.2006

Policjanci z radomskiego CBŚ, wspólnie z kieleckimi policjantami zatrzymali 12 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyrabianiem napojów spirytusowych ze skażonego spirytusu. Nielegalną rozlewnię alkoholu zlikwidowali także stołeczni policjanci. Zatrzymali organizatora tego procederu i jego pracownicę.

Policjanci z radomskiego CBŚ, wspólnie z Wydziałem Kryminalnym KWP w Kielcach i funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Radomiu, zatrzymali 12 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się  wyrabianiem napojów spirytusowych ze skażonego spirytusu. Wymieniona grupa przestępcza działała od czerwca 2006 roku na terenie województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego.

Skażony spirytus nabywany był w legalnie działających firmach i po przewiezieniu do zakamuflowanych miejsc na terenie będących zakładów pracy poddawany był procesowi oczyszczania. Gotowe wyroby spirytusowe zaopatrzone w etykiety, hologramy sfałszowane znaki akcyzy wprowadzane były na rynek.

Odnaleziono i zabezpieczono tzw. wieżę filtracyjną służącą do oczyszczania skażonego spirytusu, 4 tys. litrów przygotowanego do sprzedaży oczyszczonego spirytusu, zakrętki do butelek, sfałszowane znaki akcyzy, etykiety rożnego rodzaju wódek, butelki, hologramy , naklejki kodów cyfrowych. Przestępcy w okresie prowadzonej działalności przestępczej prawdopodobnie zdołali wprowadzić do obrotu około 100 tys. litrów alkoholu w postaci wódek o łącznej wartości nie mniejszej niż 2 mln zł.


Przedział wiekowy członków grupy od 27 do 60 lat mieszkańcy Radomia, Szydłowca, Skarżysko kamienna Kielce i okolicznych miejscowości. W grupie istniał podział zadań część członków grupy dokonywała zakupu skażonego spirytusu, kolejni zajmowali się procesem jego oczyszczania, następni zajmowali się rozlewaniem i dystrybucją.

Na poczet grożących kar grzywny dokonano zabezpieczono 7 samochodów należących do sprawców i służących do popełniania przestępstw, gotówkę o łącznej wartości 270 tys. zł.

Z kolei stołeczni policjanci zabezpieczyli 4 tys. litrów alkoholu, setki butelek, naklejki, zakrętki, rurę do filtrowania spirytusu oraz odczynniki chemiczne wytrącające substancję skażoną podczas likwidacji nielegalnej rozlewni alkoholu na Pradze Północ. Zatrzymano organizatora tego procederu i jego pracownicę.

Na ślad 29-letniego obywatela Gruzji i 28-letniej Ukrainki stołeczni funkcjonariusze trafili po informacji, z której wynikało, że na terenie jednej z posesji na Pradze Północ rozlewany jest nielegalnie alkohol.Wczoraj w samo południe policjanci weszli pod wskazany adres w chwili, kiedy właśnie dostarczano nielegalny spirytus.

Zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę. Wśród nich jest organizator procederu i jego pracownica. 29-letni obywatel Gruzji jest dobrze znany policjantom zwalczającym przestępczość gospodarczą. Już wcześniej zatrzymywany był w związku z prowadzeniem nielegalnej rozlewni. Jak się okazało, i tym razem nie miał szczęścia. Dostawca natomiast po przesłuchaniu został zwolniony. Dzisiaj zatrzymanym zostaną postawione zarzuty z ustawy o wyrobie spirytusu, wyrobie i rozlewie wyrobów spirytusowych.

W pomieszczeniu specjalnie przystosowanym do rozlewania alkoholu funkcjonariusze zabezpieczyli 4.000 litrów nielegalnego spirytusu wartego około 320.000 złotych, setki butelek, naklejki, zakrętki, rurę do filtrowania, odczynniki chemiczne wytrącające substancję skażoną.

Wszystko wskazuje na to, że nielegalnie wytworzony spirytus trafiał następnie na warszawskie bazary. Tam sprzedawany był po okazyjnych cenach osobom, które nie bacząc na zagrożenie kupowały alkohol niewiadomego pochodzenia. Policjanci ostrzegają, spożywanie takich trunków stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i dla życia.

Powrót na górę strony