Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Podkarpacia, Opolszczyzny i Śląska rozbili grupę przestępczą, której członkowie dopuścili się m.in. poważnych włamań, powodując straty nawet na kilkaset tysięcy złotych.

Z 8 zatrzymanych przestępców, 3 zostało tymczasowo aresztowanych a pozostali oddani zostali pod dozór Policji.

Kilkumiesięczna współpraca policjantów z Podkarpacia, Opolszczyzny i Śląska zakończyła się sukcesem i rozbiciem grupy przestępczej, której członkowie dopuścili się m.in. poważnych włamań, powodując straty nawet na kilkaset tysięcy złotych. Z 8 zatrzymanych przestępców, 3 zostało tymczasowo aresztowanych a pozostali oddani zostali pod dozór Policji.

W nocy z 4/5 listopada minionego roku w Nysie złodzieje włamali się do hurtowni i ukradli towary o wartości blisko 600 tys. zł. Ukradli wtedy papierosy, karty telefoniczne, a także zaparkowane przed hurtownią samochody dostawcze załadowane towarami.

Działania operacyjne podjęte po tym włamaniu przez policjantów z Wydziału Kryminalnego z KWP w Opolu i KPP w Nysie pozwoliły na ustalenie członków grupy przestępczej, która dokonała tego włamania. Mając jednak na uwadze, że ustalona grupa wywodziła się z rejonu Gliwic, zachodziło podejrzenie, że działalność przestępczą prowadzili na terenie województw sąsiadujących ze Śląskiem. W tej sytuacji opolscy policjanci nawiązali współpracę z policjantami z Podkarpacia i Śląska, czego wynikiem było zebranie materiałów procesowych pozwalających na zatrzymanie ośmioosobowej grupy. Zatrzymanie nastąpiło w miniony wtorek (5 kwietnia). Brało w nim udział 120 policjantów z województwa opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. W działaniach brali udział także opolscy i rzeszowscy antyterroryści.

Bezpośrednio po zatrzymaniu policjanci przeprowadzili przeszukania w 30 miejscach na terenie Gliwic. Do kilku mieszkań policjanci wchodzili używając siły, gdyż przestępcy nie chcieli otworzyć drzwi. W trakcie przeszukania dokonanego przez opolskich policjantów ujawniono i zabezpieczono papierosy, karty telefoniczne i pakiety startowe skradzione przez sprawców z hurtowni w Nysie, a wspólnie z policjantami z Rzeszowa i Gliwic - łamaki używane przez przestępców do kradzieży samochodów 2 000 litrów stężonego kwasu siarkowego 98% oraz 800 gramów amfetaminy, kilkaset tabletek ekstazy i tabletek „gwałtu”, marihuanę i haszysz a także środki łączności pozwalające na podsłuch częstotliwości policyjnych.

Wspólne działania policjantów z Opola i Rzeszowa doprowadziły do rozbicia groźnej, dobrze zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej włamań do hurtowni papierosów na terenie południowej Polski. Zebrane materiały dowodowe dały podstawę do przedstawienia zarzutów członkom tej grupy. Wobec trzech podejrzanych mężczyzn, stanowiących trzon tej grupy, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące, a wobec pozostałych dozory policyjne.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP w Lubaczowie (podkarpackie) pod nadzorem Prokuratury Rejonowej.

Informacji w Rzeszowie udziela podinsp. Wiesław Dybaś – tel. 605652434 (Rzecznik Prasowy Podkarpackiej Policji).

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu
kom. Anna Wawrzczak - Gazda

Powrót na górę strony