Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zza krat kierowali grupą przestępczą

Data publikacji 17.04.2009

Kierowanie grupą przestępczą zza krat zakładu karnego – okoliczności takiej przestępczej działalności ujawnili policjanci z wydziału kryminalnego KWP w Gorzowie. Odbywający karę więzienia przestępcy podejrzewani są o to, że nadzorowali działanie kilkunastu innych pozostających na wolności członków grupy przestępczej.

Policjanci z wydziału kryminalnego lubuskiej KWP wraz z Wydziałem V Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, prowadzą śledztwo dotyczące działającej na terenie kraju zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Piotra S. i Janusza W. Grupa zajmowała się ukrywaniem, legalizowaniem i sprzedażą kradzionych samochodów. Jej członkowie popełniali także przestępstwa narkotykowe.

Faktem jest, że od kilku już lat przywódcy grupy odbywają kary pozbawienia wolności, za popełnione wcześniej przestępstwa, tj. za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Zarówno Piotrowi S. jak i Januszowi W. najprawdopodobniej nie przeszkodziło to  w dalszym ciągu kierować działalnością przestępczą swoich współpracowników. Z ustaleń wynika, że w czasie odbywania kary dotarli oni do osób, które umożliwiły im kontakt z pozostającymi na wolności członkami grupy. Policjanci z Gorzowa ujawnili okoliczności tej przestępczej działalności. Ustalili również osoby, które umożliwiały przekazywanie informacji, co pozwalało odsiadującym wyrok przestępcom na dalsze nadzorowanie działalności przestępczej.

W sprawę uwikłanych jest kilkanaście osób. W tym tygodniu, na podstawie zgromadzonych materiałów, policjanci zatrzymali sześciu członków grupy. Zatrzymane osoby pochodzą z województwa lubuskiego. Mężczyznom przedstawiono już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania szeregu przestępstw. Zarzuty usłyszeli także będący w dalszym ciągu w zakładzie karnym Piotr S. i Janusz W. Pomimo tego, że niebawem kończyłby się okres odbywanych przez nich wyroków, mężczyźni najprawdopodobniej przez kolejne kilka lat nie wyjdą na wolność. Wczoraj wieczorem Sąd Rejonowy w Poznaniu zadecydował o tymczasowym aresztowaniu pięciu z zatrzymanych.

Prowadzona przez policjantów z lubuskiej KWP sprawa jest rozwojowa. W sprawie przewijają się także wątki korupcyjne. Trwają ustalenia w jaki sposób mężczyźni weszli w posiadanie telefonów komórkowych. Niewykluczone są również kolejne zatrzymania osób powiązanych z tą sprawą.
 

(źródło: KWP w Gorzowie Wielkopolskim)

Powrót na górę strony