Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za oszustwa internetowe

Data publikacji 18.04.2009

Policjanci ze Szczecina zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o to, że oszukiwał na internetowych aukcjach. Najprawdopodobniej oferował różne przedmioty, a kiedy otrzymywał za nie wpłaty na konto, nie wysyłał ich kupującemu i zrywał kontakt. Z ustaleń policjantów wynika, że pokrzywdzonych w sprawie może być 70 osób. Za oszustwo zatrzymanemu grozi kara do 8 lat więzienia.

Kryminalni z wydziału przestępczości gospodarczej komendy wojewódzkiej Policji w Szczecinie od dłuższego czasu pracowali nad sprawą związana z oszustwami w Internecie. Do funkcjonariuszy od początku roku wpływały informacje dotyczące działającego w Internecie oszusta. Kryminalni zaczęli sprawdzać poszczególne aukcje i nawiązali współpracę z pracownikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Internecie. Wszystkie dane, które zebrali, prowadziły do młodego mieszkańca Szczecina.

Kiedy weszli do mieszkania 19-latka, nie krył on zdziwienia. Na miejscu policjanci przeszukali pomieszczenia należące do mężczyzny. Zabezpieczyli jednostkę centralną komputera, która teraz trafi do biegłego, ponadto odnaleźli dokumentację świadczącą o założeniu przez 19-latka kilku kont bankowych.

Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna ten od początku roku na aukcjach internetowych wystawiał do sprzedaży sprzęt elektroniczny. Kiedy ktoś wygrywał aukcje i wpłacał pieniądze za towar mężczyzna zrywał kontakt a zamówionego towaru nigdy nie wysyłał. Początkowo aukcje te prowadził na swoim prawdziwym koncie, kiedy jednak posiadał już negatywne opinie, postanowił, że konta będzie zakładał na inne dane. Wybierał adresy sąsiadów, zakładał konta na fikcyjne nazwiska a kody aktywacyjne najprawdopodobniej wykradał ze skrzynek pocztowych. Następnie za pośrednictwem aukcji oferował do sprzedaży nawet samochody osobowe. Kiedy i ta działalność stała się dla niego uciążliwa, postanowił wyszukiwać potencjalnych kupujących na forach internetowych. Tam też, kiedy zauważył, że jest osoba, która chce kupić jakiś sprzęt, porozumiewał się z nią i informował, że ma takie rzeczy do sprzedaży. Dogadywał się co do ceny i wpłaty na konto pieniędzy. Jednak kiedy na jego koncie były środki finansowe, postępował tak jak wcześniej - zrywał kontakt i nie wysyłał zamówionego towaru. Ponadto jak ustalili policjanci miał on kilka rachunków bankowych, na które oszukane osoby wpłacały pieniądze.

Mężczyznę zatrzymano i doprowadzono do komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo. Tam usłyszał zarzuty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w tej sprawie może być co najmniej 70 osób pokrzywdzonych. Policjanci cały czas ustalają na jaką sumę opiewają wszystkie oszustwa. Wobec 19-letniego Kamila B. zastosowano dozór policyjny. Będzie on musiał stawiać się dwa razy w tygodniu w komisariacie.

Za oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony