Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali ludzi z całego świata

Data publikacji 17.10.2006

Policjanci Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami pieniędzy na szkodę ludzi na całym świecie. Oszukani mieszkają m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Według ostrożnych szacunków grupa mogła wyłudzić kilkaset tysięcy dolarów.

Oszukiwali ludzi z całego świataŚledztwo trwało od miesiąca. Wczoraj zatrzymano trzech obywateli Bułgarii (dwóch mężczyzn w wieku 39 i 45 lat oraz 33-letnią kobietę).Dwoje podejrzanych (kobietę i mężczyznę) policjanci zatrzymali na gorącym uczynku przed jednym z wrocławskich banków, gdy podjęli 100 tys. dolarów pochodzących z przestępstwa. Trzeci podejrzany został zatrzymany na przejściu granicznym w Cieszynie. Przy zatrzymanych policjanci znaleźli fałszywe dokumenty, w tym paszporty oraz słoweńskie i litewskie prawa jazdy.

Jak ustalili policjanci, sprawcy w celu wyłudzenia pieniędzy stworzyli fałszywe strony internetowe, podszywające się pod oryginalne strony firm finansowych zajmujących się usługami bankowymi (m.in. pośrednictwem w płatnościach na całym świecie). Jednakże sprawcy na stworzonych przez siebie kopiach stron podawali numery rachunków bankowych założonych na podstawie fałszywych dokumentów (np. litewskich). Rachunki zakładane były w bankach na terenie kraju. Policjanci zajmujący się tą sprawą podejrzewają, że takie rachunki mogły być założone również w bankach zagranicznych.

Każdorazowo na rachunki założone przez sprawców wpływały od nieświadomych osób z całego świata (m.in. Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych), dokonujących płatności, pieniądze w kwocie od kilku, do co najmniej kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Jak twierdzą wrocławscy policjanci, w tej chwili trudno jest jeszcze określić ile osób na całym świecie zostało w ten sposób oszukanych oraz oszacować poniesione przez nich straty. W grę mogą wchodzić setki tysięcy, a nawet miliony dolarów.

Powrót na górę strony