Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamknięto nielegalny serwer

Data publikacji 17.10.2006

Wczoraj dolnośląscy policjanci zatrzymali 28-letniego mieszkańca Wrocławia, podejrzanego o popełnienie szeregu przestępstw z ustawy o ochronie praw autorskich i kodeksu karnego. Wrocławianin udostępniał w Internecie m.in. pirackie wersje filmów i gier komputerowych. Za pobieranie danych pobierał opłaty. Straty producentów mogą sięgać nawet miliona złotych.

Zatrzymany mężczyzna dysponował specjalnym serwerem FTP, na którym umieścił filmy DVD, pliki muzyczne, książki w formie elektronicznej oraz wersje instalacyjne drogich, komercyjnych programów komputerowych. Produkty te udostępniał zainteresowanym za opłatą, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Prędkość przesyłanych danych do odbiorców była tym wyższa, im więcej zapłacili oni za pobieranie interesujących ich treści. 

Na serwerze umieszczone były także najnowsze filmy polskie i zagraniczne, które jeszcze nie miały kinowej premiery. Jak szacują policjanci, straty autorów i producentów z uwagi na działalność zatrzymanego, mogą sięgać nawet 1 miliona złotych. 

Po zatrzymaniu przez policjantów mężczyzna stwierdził, że jest zaskoczony akcją policji. Okazało się, że zabezpieczył się, prowadząc swoją działalność ze swojego mieszkania, gdzie znajdował się komputer legalnym oprogramowaniem. Jednak w innym mieszkaniu znajdował się serwer z kilkunastoma dyskami twardymi, którym mężczyzna zarządzał za pomocą specjalnych programów. Policjanci zatrzymali także właściciela tego mieszkania. Jak się okazało ten udostępniał lokal w zamian za darmowe i nieograniczone ściąganie z serwera interesujących go plików. 

Postępowanie w powyższej sprawie prowadzi Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. 28-latkowi udostępniającemu pliki grozi 5 lat więzienia.
Powrót na górę strony