Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe mundury w Policji

Data publikacji 22.04.2009

Jeszcze w tym roku do policjantów z ruchu drogowego i prewencji trafi 30 tys. sztuk nowego umundurowania. Po podpisaniu przez ministra spraw wewnętrznych i administracji stosownego rozporządzenia na naszych ulicach pojawią się funkcjonariusze w nowych mundurach. Jest to pierwszy etap wymiany umundurowania polskich policjantów. Kolejne realizowane będą w następnych latach.

O konieczności wymiany mundurów dyskutowano od dawna. Pierwsze spotkania z producentami tkanin i wyrobów mundurowych odbyło się już w październiku 2006 roku. Przedstawiciele firm tekstylnych prezentowali najnowocześniejsze materiały, które mogły mieć zastosowanie przy produkcji nowych mundurów i elementów umundurowania Policji. W spotkaniach tych uczestniczył m. in. projektant mody Bernard Hanaoka, konsultant Policji ds. nowych wzorów mundurów. Ustalono wówczas, że Policja sama, po konsultacjach z użytkownikami, wypracuje projekt munduru i dopiero wówczas ogłosi przetarg.

W styczniu 2007 roku studenci łódzkiej ASP przedstawili projekty nowych wzorów mundurów dla policjantów, które uwzględniały prawie wszystkie postulaty funkcjonariuszy „z pierwszej linii”. W marcu 2007 roku konkurs na nowe mundury był już rozstrzygnięty. Komisja złożona z przedstawicieli KGP i ASP pierwszą nagrodę przyznała Piotrowi Suchockiemu, absolwentowi ASP. Wyróżnienia dostali Maria Kuźma i Michał Szulc, studenci V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru, co oznaczało, że również ich pomysły miały być wykorzystane w tworzeniu przyszłych mundurów.

Z zaprezentowanych przez zwycięzcę konkursu propozycji najwięcej uznania zyskał mundur służbowy. Spodnie bojówki miały mieć podwójną nogawkę, ich część ortalionowa wpuszczana miała być do butów, a zewnętrzna mocowana na dowolnej wysokości (np. na górze cholewki), tak by nie brudziła się podczas zimowej chlapy lub nie zaczepiała o przeszkody w czasie pościgu. Golf z policyjnym emblematem i z wstawkami na łokciach i barkach - by nie wycierał się w tych miejscach. Uniwersalna podpinka polarowa zakładana pod kurtkę, gdy jest zimno, i zdejmowana przy wyższych temperaturach (bez względu na porę roku), stanowiąca osobny element umundurowania. Czapka zimowa z grubej dzianiny. Kurtki (zimowa i letnia) do pasa zapinane na "ekspresy", tj. zamki błyskawiczne obsługiwane jednym pociągnięciem ręki (zimowa z dopinanym kapturem), ściągacze na zakończeniach rękawów i na dole. Kamizelka z elementami wyposażenia z pianką amortyzacyjną zabezpieczającą przed skutkami uderzeń, upadków itp., z tyłu kontrafałda umożliwiająca poszerzenie jej, by w zimne dni założyć pod nią sweter, golf lub podpinkę polarową. Białe koszulki i krótkie spodnie oraz T-shirt na lato. Stopnie na pagonach, wszystkie elementy odblaskowe na rzepach lub napach, by można je zdejmować, stałe elementy odblaskowe tylko dla policjantów z ruchu drogowego.

W lipcu 2007 roku BLP KGP zorganizowało spotkanie z producentami zainteresowanymi uszyciem policyjnych mundurów. Wcześniej przesłano im propozycje wykonania pierwowzorów elementów umundurowania według projektu Piotra Suchockiego. Firmy przedstawiły koszty wykonania pierwowzoru, dokumentacji technicznej i cesji praw autorskich oraz termin wykonania. Dotyczyło to zarówno pierwowzorów, jak i pierwszych 60 sztuk przeznaczonych dla policjantów do testowania. Część tej partii mundurów miała być na koszt producenta przebadana również przez jeden z instytutów badawczych. Testowane miały być mundury służbowe dla policjantów z ruchu drogowego i prewencji. Na podstawie najlepszych wzorów zaplanowano uszycie 60 próbnych kompletów letnich mundurów. Poprzeczkę postawiono bardzo wysoko. Mundury miały zaspokoić wszystkie oczekiwania policjantów, jakie pojawiły się na internetowym forum (www. ifp.pl), w sondażach i ankietach. Nowe policyjne uniformy miały być dobre jakościowo, trwałe i funkcjonalne. Siłą nowych mundurów miało być wykorzystanie do ich uszycia najnowocześniejszych tkanin i surowców. Następnie z każdym producentem spełniającym narzucone wymagania były przeprowadzane negocjacje, zgodnie z procedurą prawa zamówień publicznych i przepisami wewnętrznymi.

Testowanie nowych mundurów rozpoczęło się we wrześniu 2007 roku. Osiemdziesiąt kompletów w wersji wiosenno-jesiennej zostało rozesłanych do komend i szkół Policji w całym kraju. Zgodę na testy na ulicy wyraził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Testy miały trwać kilka miesięcy. W listopadzie przyszedł czas na testy umundurowania zimowego.

W lutym 2008 roku w komendzie głównej Policji odbyło się spotkanie kilkunastu oficerów Policji, w tym dowódców oddziałów prewencji, komendantów wojewódzkich i kadry kierowniczej KGP, podczas którego rozmawiano z policjantami, którzy testowali umundurowanie. Podczas pokazu padały pytania dotyczące materiałów, utrzymywania ciepłoty ciała, wygody poszczególnych części garderoby. Funkcjonariusze prewencji dzieli się swoimi wrażeniami, które były skrupulatnie odnotowywane.

W kwietniu 2008 roku rozpoczęło się postępowanie przetargowe na zakup 30 tysięcy kompletów umundurowania służbowego "nowego wzoru". Równolegle trwały prace nad projektem zmiany rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów, dającego prawną podstawę do noszenia nowych wzorów umundurowania służbowego.

Co w najbliższym czasie?

1. Dostawy umundurowania nowego wzoru do magazynów szkół Policji zakończą się w połowie bieżącego roku i każda szkoła będzie dysponowała następującym asortymentem:

- czapka letnia służbowa,

- czapka zimowa służbowa,

- kurtka służbowa letnia,

- spodnie służbowe letnie do trzewików,

- sweter służbowy,

- koszula służbowa,

- koszula służbowa letnia,

- bielizna termoaktywna letnia,

- trzewiki służbowe,

- pas główny,

- pasek do spodni.

2. Asortymentu ubioru letniego obejmuje ponadto: koszulkę polo z krótkim rękawem, koszulkę typu T-shirt i półgolf. Przedmioty te zostały ujęte w normach należności, lecz ze względu na ograniczenie środków finansowych nie dokonano ich zakupu. Nie zostały zrealizowane również zakupy kurtek zimowych i spodni zimowych.

3. Planuje się wyposażenie policjantów w zakupione w/w elementy umundurowania w sposób następujący:

- około 5 000 kompletów przekazać do dyspozycji komórek ruchu drogowego z przeznaczeniem dla policjantów pełniących służbę na drodze;

- około 3 000 kompletów pozostawić w rezerwie,

- pozostałą liczbę około 22 000 kompletów przeznaczyć dla podstawowych komórek służby prewencyjnej, tj. dzielnicowych oraz policjantów realizujących zadania o charakterze patrolowo-interwencyjnym.

4. Do czasu wyposażenia wszystkich funkcjonariuszy będą funkcjonowały obok siebie dotychczasowe i nowe wzory umundurowania.

5. W bieżącym roku planuje się jeszcze - o ile środki finansowe pozwolą - zakupienie około 2000-3000 sztuk kurtek i spodni zimowych. W 2010 planuje się dokonanie zakupów mających na celu uzupełnieni do pełnych 30 000 kompletów umundurowania.

Powrót na górę strony