Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

LIFESAVER – polscy policjanci na drogach hrabstwa Yorkshire

Data publikacji 27.04.2009

W ubiegłym tygodniu, przez cztery dni, policjanci ruchu drogowego z Warszawy, Kielc i Buska Zdroju pełnili służbę na drogach hrabstwa Yorkshire. Wspólnie z brytyjskimi policjantami w ramach projektu LIFESAVER patrolowali drogi, przeprowadzali kontrole drogowe i czuwali nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zdarzało się im spotkać polskich kierowców, którzy byli mile zaskoczeni, widząc polskich policjantów.

Część międzynarodowego projektu LIFESAVER stanowią wspólne operacje europejskich policji ruchu drogowego. Polscy policjanci uczestniczą w wyjazdach studyjnych do innych krajów, gdzie biorą udział w działaniach kontrolnych na drogach, wymieniają doświadczenia z zakresu prawa drogowego oraz poznają rozwiązania stosowane przez inne policje podczas sprawowania nadzoru nad ruchem na drogach. W ramach takiej wymiany czterech polskich policjantów, dwóch z Warszawy i po jednym z  Kielc i Buska Zdroju, pełniło służbę w hrabstwie Yorkshire. Prowadzili kontrole drogowe w zakresie m.in. przekraczania prędkości czy niestosowania pasów bezpieczeństwa.

Zdarzało im się spotkać podczas pełnienia służby polskich kierowców, którzy zawsze byli zaskoczeni widokiem polskich policjantów na brytyjskich drogach. Z tego co zauważyli nasi policjanci ich brytyjscy koledzy mają podobny sposób pełnienia służby, podobne problemy na drogach, a tamtejsi kierowcy popełniają podobne wykroczenia - przyczyny zdarzeń drogowych są również zazwyczaj takie same jak w Polsce. Tamtejsza policja drogowa czasem stosuje odmienne od naszych rozwiązania, ale część z nich być może uda się przenieść na polski grunt. Także brytyjscy policjanci byli zainteresowani funkcjonującymi w naszym kraju rozwiązaniami dotyczącymi ruchu drogowego.

Powrót na górę strony