Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito nielegalną drukarnię pieniędzy

Data publikacji 18.10.2006

Policjanci z wrocławskiego Centralnego Biura Śledczego, przy wsparciu antyterrorystów, zlikwidowali w Legnicy nielegalną drukarnię fałszywych dolarów i euro. Zabezpieczyli fałszywe banknoty 100 dolarowe i 50 euro, niektóre jeszcze nie pocięte. Na gorącym uczynku zatrzymano trzech mężczyzn. Polska policja współpracowała w tej wprawie z amerykańskim FBI i Secret Service.

Rozbito nielegalną drukarnię pieniędzyŚledztwo trwało blisko dwa lata, kiedy to policjanci po raz pierwszy wpadli na trop podrabianych pieniędzy. Przełom nastąpił, gdy w ubiegłym roku funkcjonariusze z wrocławskiego CBŚ zatrzymali kuriera z Warszawy, przewożącego 120 tysięcy fałszywych dolarów.

Funkcjonariusze na bieżąco współpracowali z FBI i Secret Sernice, który wykonywał specjalistyczne ekspertyzy fałszywych banknotów i porównywał, gdzie na świecie pojawiają się tak samo podrobione.

W nocy z 17 na 18 października policjanci z CBŚ wsparci przez antyterrorystów wkroczyli do jednej z willi w Legnicy, w piwnicy i garażu której była urządzona drukarnia fałszywych banknotów. Podczas produkcji zatrzymano trzech, kompletnie zaskoczonych mężczyzn. Maszyn i urządzeń oraz odczynników chemicznych używanych do produkcji banknotów było tak dużo, że funkcjonariusze musieli użyć ciężarówki do ich wywiezienia.
 
Jeszcze dziś zatrzymani trafią do prokuratury z wnioskiem o areszt. Za fałszowanie pieniędzy grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony