Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z "sharingiem" trwa

Data publikacji 18.10.2006

Już po czterech godzinach od kolejnej próby zainstalowania oprogramowania służącego do pirackiego korzystania z sygnału telewizyjnego, w ręce opolskich policjantów wpadł 19-letni Patryk G. Został mu przedstawiony zarzut nielegalnego rozpowszechniania uprawnień do odbioru płatnych telewizji. Oprócz niego zatrzyamno inne osoby zajmujące się "sharingiem".

Tydzień temu (11.10.06r.) o godzinie 6 rano w ramach ogólnopolskiej akcji walki z sharingiem opolscy policjanci z Wydziału do walki z PG przeszukali mieszkanie 19-letniego Patryka G. Już od dłuższego czasu mieszkaniec małej miejscowości pod Krapkowicami udostępniał uprawnienia do nielegalnego odbioru płatnych telewizji przez Internet. W czerwcu tego roku chłopak dał uprawnienia około 20 osobom. Za tę usługę 19-latek pobierał opłatę od 10 do 20 złotych (legalny odbiór kosztowałby 145 złotych).
 
Pewnie jego proceder nadal by się rozwijał, gdyby nie telefon od administratora sieci osiedlowej, który ostrzegł go o tym, że interesuje się nim policja. Wtedy chłopak zniszczył dyski, przestał dawać nielegalne uprawnienia i na prawie 3 miesiące wyjechał do Holandii.
 
11 października tego roku na nowo rozpoczął przestępczą działalność. Tego dnia o godzinie drugiej w nocy zakończył podłączanie urządzeń, dzięki którym miał zamiar nadać kolejnym osobom uprawnienia do nielegalnego korzystania z sygnału telewizyjnego. Cztery godziny później do jego mieszkania zapukali policjanci, przeszukali je i zabezpieczyli zestaw komputerowy, na którym zainstalowane było oprogramowanie służące do nielegalnego odbioru płatnej telewizji. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dekoder i laptopa. Tego samego dnia 19-latkowi postawiony został zarzut nielegalnego rozpowszechniania uprawnień do odbioru płatnych telewizji, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
 
W trakcie prowadzonych przez policjantów czynności okazało się, że kolega i rówieśnik Patryka G, Adrian B również posiada urządzenie do nielegalnego odbioru płatnej telewizji. Korzystał z uprawnienia, które otrzymał od Patryka G. jeszcze w czerwcu tego roku. Adrianowi B. został postawiony zarzut nielegalnego odbioru telewizji. Taki sam zarzut dostał jeszcze jeden mężczyzna Piotr B., mieszkaniec Gogolina, któremu Patryk G. przerobił dekoder, tak by mógł „na lewo” – odbierać płatną telewizję.
 
Z kolei wczoraj w ręce opolskich policjantów wpadł administrator osiedlowej sieci internetowej, który w czerwcu tego roku uprzedził Patryka G o tym, że interesuje się nim policja. 49-letni Dariusz Ł. dostał zarzut ujawnienia informacji związanych z toczącym się postępowaniem, za co grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto, w firmie należącej do żony 49-latka, funkcjonariusze znaleźli nielegalne oprogramowanie o wartości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
 
Opolscy policjanci nadal pracują nad namierzaniem osób, które korzystały z usług Patryka B i otrzymywały od niego uprawnienia do odbioru płatnych telewizji przez Internet.
 
Sharing to piracki odbiór płatnych telewizji przez Internet. Polega na rozdzieleniu jednej karty abonamentowej na kilku czy kilkudziesięciu użytkowników.
 
Zobacz także:
Powrót na górę strony