Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawiamy o bezpieczeństwie na stadionach

Data publikacji 12.05.2009

Nowe regulacje w zakresie bezpieczeństwa sportowych imprez masowych, problemy dotyczące organizacji takich imprez, bezpieczeństwo podczas przejazdów uczestników tych imprez – to główne tematy poruszane podczas odbywającego się dzisiaj w komendzie głównej Policji spotkania policjantów z przedstawicielami klubów piłkarskich i stowarzyszeń kibiców.

Tylko w tym roku Policja zabezpieczała 1300 imprez sportowych w kraju, z czego 110 miało charakter wydarzeń o podwyższonym ryzyku. Jak pokazują policyjne statystyki podczas tych imprez doszło do 40 zbiorowych naruszeń prawa, zatrzymano 474 osoby i odnotowano 37 chuligańskich ekscesów. Statystyki te są punktem wyjścia do dyskusji o bezpieczeństwie na polskich stadionach, którą podjęto dzisiaj w komendzie głównej Policji, podczas spotkania przedstawicieli Policji z przedstawicielami klubów piłkarskich i stowarzyszeń kibiców.

Spotkanie rozpoczęto od zagadnień dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych w kontekście nowych regulacji prawnych, które przedstawił nadkom. Dariusz Dymiński z głównego sztabu Policji komendy głównej Policji. Nieco później omówił on także założenia dotyczące działalności tzw. spottersów policyjnych, ich współpracy z organizatorami i środowiskami kibiców. Mówiła także o ich pracy, czyli badaniu zagrożeń i rozpoznaniu środowisk kibiców. O identyfikacji uczestników meczów piłkarskich mówili przedstawiciele Ekstraklasy S.A. i PZPN-u. Omówiono również problemy bezpieczeństwa podczas przejazdów uczestników imprez masowych w środkach komunikacji kolejowej. Na temat pracy z kibicami mającej doprowadzić do rozwoju pozytywnej i pokojowej postawy – mówił dr Dariusz Łapiński z PL2012. Na zakończenie przedstawiciele klubów piłkarskich poruszyli problemy związane z organizacją sportowych imprez masowych.

Główne wnioski płynące z dzisiejszej dyskusji dotyczą usankcjonowania działalności policyjnych spottersów, którzy od kliku lat realizują swoje zadania w Policji, ale w sposób niesformalizowany. Jest to istotne ze względu na zbliżające się Mistrzostwa w Piłce Nożnej Euro 2012, ale dlatego też, że ich praca już niejednokrotnie dała efekty. Nikt lepiej od nich nie zna środowisk kibiców poszczególnych klubów piłkarskich i nikt nie wie lepiej, jakie pseudokibice stwarzają zagrożenie.

Wśród istotnych problemów, na które zwrócili uwagę przedstawiciele stowarzyszeń kibiców, jest konieczność ciągłego akcentowania poszanowania godności kibiców, chociażby podczas podejmowania interwencji przez policjantów. Problemem, który także wymaga rozwiązania, jest nadużywanie uprawnień przez służby porządkowe organizatorów imprez. Ważne jest także, aby kluby sportowe bardziej zaangażowały się w organizację przejazdów kibiców pociągami np. poprzez organizację grupowych przejazdów.
 

Powrót na górę strony