Rozlewnie odkażonego spirytusu zlikwidowane - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozlewnie odkażonego spirytusu zlikwidowane

Data publikacji 19.05.2009

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą mazowieckiej komendy, wspólnie z funkcjonariuszami izby celnej oraz funkcjonariuszami straży granicznej, zatrzymali trzech mężczyzn, którzy zajmowali się odkażaniem skażonego spirytusu i wprowadzaniem go do obrotu jako spożywczego. Funkcjonariusze ujawnili dwie linie służące do oczyszczania spirytusu, spirytus i czysty alkohol. Szacowana wartość zabezpieczonego towaru (łącznie z wartością niezapłaconego podatku i akcyzy) to ponad 300 tys. zł.

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą mazowieckiej komendy od pewnego czasu pracowali nad sprawą wprowadzania do obrotu nielegalnego alkoholu. Zebrane przez funkcjonariuszy informacje doprowadziły do zatrzymania trzech osób, w tym obywatela Armenii, które zajmowały się tym przestępczym procederem i likwidacją dwóch linii służących do oczyszczania technicznego spirytusu.

Wcześnie rano mazowieccy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami izby celnej w Warszawie i placówki straży granicznej w Kielcach, przeszukali jednocześnie pomieszczenia gospodarcze w Klwatce (pow. radomski), w Lipsku (woj. mazowieckie) oraz w miejscowości Kolonia Góra Puławska (powiat puławski, woj. lubelskie).

W Klwatce zabezpieczono linię do uzdatniania skażonego spirytusu oraz ponad 2 tys. litrów alkoholu. W Lipsku zabezpieczono 940 litrów spirytusu, natomiast w Kolonii Górze Puławskiej ujawniono 960 litrów czystego alkoholu oraz dwa urządzenia do oczyszczania spirytusu technicznego. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli również duże ilości plastikowych butelek, nakrętek oraz około 300 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość uszczupleń skarbu państwa z tytułu niezapłaconych należności celnych, akcyzowych i podatkowych szacuje się na blisko 270 tys. zł. Do wyjaśnienia zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 27 do 36 lat, w tym jednego obywatela Armenii, którzy mogą mieć związek z tym przestępczym procederem.

Działalność przestępcza polegała w tym przypadku na zakupie w legalnych zakładach produkcyjnych dużych ilości substancji produkowanych na bazie czystego spirytusu (np. w postaci rozcieńczalnika lub rozpałki do grilla), którą następnie poddawano procesowi odkażania, rozlewano w plastikowe butelki i rozprowadzano na bazarach jako czysty spirytus.

Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Przedstawiono im zarzuty. Grozi im kara grzywny albo pozbawienia wolności do lat 2.

Po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych zabezpieczony towar wraz z dokumentacją procesową został przekazany do dalszego prowadzenia funkcjonariuszom Izby Celnej.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(źródło: KWP w Radomiu)

 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja