Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany ładunek - sprawna ewakuacja

Data publikacji 20.05.2009

Policjanci z Ursynowa, Mokotowa i komendy stołecznej od rana pracowali na terenie jednej z miejscowych firm kurierskich. Jeden z jej pracowników zauważył niepokojącą przesyłkę. Podejrzewał, że jest w niej ładunek wybuchowy. Konieczna była ewakuacja wszystkich pracowników przedsiębiorstwa i natychmiastowa policyjna akcja. Nadawcą pakunku był mieszkaniec podkieleckiej miejscowości.

Zaraz po telefonicznym zgłoszeniu, policjanci - nie zwlekając - podjęli natychmiastowe sprawdzenia. Na miejscu w ciągu kilku minut byli policjanci z Ursynowa i Mokotowa. Zdrowie, a nawet życie, kilkuset pracowników przedsiębiorstwa mogło być zagrożone. Jeden z nich podczas sortowania przesyłek kurierskich zamarł z wrażenia. Koperta adresowana do podwarszawskiej firmy była uszkodzona. Z jej środka wystawały przewody. Gdy zajrzał głębiej zobaczył przedmioty przypominające ładunki wybuchowe. Dyżurny Policji zaalarmował niezbędne służby ratownicze. Rozpoczęła się akcja ewakuacyjna wszystkich osób przebywających w pobliżu zagrożonego miejsca.

Grupa stołecznych, doświadczonych pirotechników, przy ogromnym wsparciu pracowników straży pożarnej, w profesjonalny sposób zajęła się problemem. Specjalnie skonstruowany do tego celu robot wywiózł przesyłkę z budynku na niezabudowany teren. Wtedy do akcji wkroczyli specjaliści od niebezpiecznych ładunków. Odpowiednio przeszkoleni i wyspecjalizowani w tym zakresie policjanci przystąpili do sprawdzenia zawartości podejrzanej przesyłki. W tym czasie inni mundurowi rozmawiali z nadawcą i odbiorcą koperty.

Na pierwszy rzut oka wszystko wskazywało, że policjanci mają do czynienia z ponadkilowym ładunkiem wybuchowym. Na szczęście dokładne sprawdzenie przez pirotechników zakończyło się odwołaniem całej akcji. Jak ustalili stróże prawa, koperta miała trafić do jednej z podwarszawskich firm. Trudni się ona m.in. wypożyczaniem atrap różnego rodzaju ładunków oraz wyposażenia kaskaderskiego. Z ich usług skorzystał mieszkaniec małej miejscowości pod Kielcami. Wstępnie ustalono, że wypożyczył rekwizyt filmowy na własne potrzeby. Po wykorzystaniu zwrócił wszystko za pośrednictwem kuriera.

Na szczęście zawartość przesyłki okazała się bezpieczna. Nikomu nic się nie stało i po natychmiastowej ewakuacji pracownicy mogli powrócić na swoje stanowiska. Ten fałszywy alarm pokazał profesjonalizm policjantów. To kolejny dowód na to, że funkcjonariusze, narażając własne zdrowie i życie, gotowi są nieść pomoc w każdej, nawet najbardziej niebezpiecznej sytuacji.

(źródło: KSP)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja