Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś w południe przed Obeliskiem znajdującym się przed gmachem Komendy Głównej Policji, rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca 65. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji.

Data publikacji 14.04.2005

Uroczystość upamiętniająca 65. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji

Dzisiaj (14.04.2005) o godzinie 12.00 przed Obeliskiem znajdującym się przed gmachem Komendy Głównej Policji, rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca 65. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji.
"Powaga i zaduma towarzyszą dzisiejszej uroczystości. Słowo Katyń utrwaliło się w pamięci Polaków jako symbol. Symbol zła, pogardy dla życia ludzkiego, dla człowieka" - tymi słowami Komendant Główny Policji gen.insp. Leszek Szreder rozpoczął swoje dzisiejsze przemówienie. Powiedział, że wszystkim nam potrzebne jest coroczne gromadzenie się w tym symbolicznym miejscu - przed Obeliskiem opatrzonym napisem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". Potrzebne nie tylko po to aby oddać należny hołd, ale także by znaleźć sposobność na chwilę refleksji o poświęceniu, wierności Ojczyźnie i ideałom poległych policjantów.

"Tymi spotkaniami dajemy dowód, że pamiętamy o ofiarach jednej z najbardziej brutalnej zbrodni przeciwko ludzkości w dziejach cywilizowanego świata oraz pamiętamy o wszystkich polskich policjantach, którzy na przestrzeni minionych lat oddali życie w walce z przestępcami. Jest to każdorazowo, dla nas współczesnych policjantów, kolejna żywa lekcja historii."
Komendant zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość ma szczególny charakter. Odbywa się bowiem w atmosferze żałoby i pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II - "Kiedy odchodzi ktoś tak Wielki trudno słowami wyrazić swój żal. Trzeba więc pamiętać o jego nauczaniu i czerpać jak najwięcej z mądrości i przesłań, które nam zostawił."
W uroczystości tej udział wzięli także m.in. Krajowy Duszpasterz Policji - Ksiądz Biskup Marian Duś oraz Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Przewoźnik.

Hołd poległym policjantom i wieńce pod Obeliskiem złożyli m.in. kierownictwo Komendy Głównej Policji na czele z Komendantem Głównym Policji gen.insp. Leszkiem Szrederem, Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Henrykiem Tokarskim, Zastępcą Komendanta Głównego Policji insp. Dariuszem Nagańskim, przedstawiciele Związków Zawodowych, a także Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Ryszard Siewierski, członkowie Rodzin Policyjnych, Federacji Rodzin Katyńskich oraz Stowarzyszenia Sybiraków.

Powrót na górę strony