Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z kradzieżami paliwa

Data publikacji 24.10.2006

Od początku roku w województwie śląskim policjanci odnotowali kilkaset przypadków kradzieży paliwa ze stacji benzynowych. Scenariusz działania sprawców zawsze jest ten sam. Podjeżdżają pod dystrybutor, tankują i odjeżdżają bez uregulowania należności. Do tego współpraca właścicieli stacji z policją była niewystarczająca – wiele stacji nie posiadało monitoringu. Teraz się to zmieni.

By skutecznie ścigać sprawców tego rodzaju przestępstw i wykroczeń śląscy policjanci nawiązali ścisłą współpracę z właścicielami stacji, którzy w wielu przypadkach - zgodnie z sugestiami funkcjonariuszy - zainstalowali systemy monitoringu, pozwalające na precyzyjne i wyraźne zarejestrowanie wizerunku sprawcy kradzieży i numerów rejestracyjnych jego samochodu.
 
Z przeprowadzonej analizy wynika, że kradzieże paliwa nie są czynami jednostkowymi, lecz dokonują ich zorganizowane grupy przestępcze, które uczyniły z tego procederu stałe źródło dochodów. Przestępcy często używają do tego celu kradzionych tablic rejestracyjnych lub posługują się tablicami samochodów sprowadzonych zza granicy.
 
Ostatnio, dzięki współpracy z właścicielami stacji i objęciu nadzorem przez KWP w Katowicach spraw dotyczących kradzieży paliwa, policjanci namierzyli 22-letniego mieszkańca Siemianowic Śląskich, który w ten sposób kradł paliwo na stacjach benzynowych w Dąbrowie Górniczej, Częstochowie, Sosnowcu, Bytomiu i w Katowicach. Paliwo tankował do baku auta oraz do kilkudziesięciolitrowych pojemników, które woził ze sobą.
 
Mimo, że wiele przypadków kradzieży to wykroczenia (wartość skradzionego jednorazowo paliwa nie przekracza 250 zł), śląscy policjanci podchodzą do tych postępowań z największym zaangażowaniem.
Powrót na górę strony