Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna rozlewnia spirytusu zlikwidowana

Data publikacji 24.05.2009

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu i Centralnego Biura Śledczego rozbili na Śląsku zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją alkoholu. Efekty przeprowadzonych na Śląsku działań są kolejnym przykładem skuteczności współdziałania funkcjonariuszy różnych służb mundurowych w walce z zorganizowaną przestępczością.

Działania prowadzone przez dwa dni na terenie kilku śląskich miast przez Straż Graniczną i Centralne Biuro Śledcze – przy wsparciu funkcjonariuszy Izby Celnej w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej – doprowadziły do zatrzymania 14 członków grupy przestępczej (w tym głównego organizatora) oraz zlikwidowania nielegalnej rozlewni i magazynu spirytusu. Zabezpieczono ponad 21 tys. litrów nielegalnego alkoholu oraz 5 tys. paczek papierosów bez polskiej akcyzy. Działania realizowano w ramach trwającego od ponad pół roku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Były to kolejne zatrzymane w tej sprawie oraz kolejna ujawniona nielegalna rozlewnia i magazyn. Łącznie w wyniku śledztwa zatrzymano 18 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Dzięki współdziałaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i celników ujawniono prawie 70 tys. litrów alkoholu nielegalnego pochodzenia o szacunkowej wartości rynkowej 5 mln złotych oraz zlikwidowano 3 nielegalne rozlewnie alkoholu, zabezpieczając w nich kompletne linie produkcyjne wraz z komponentami do odkażania rozcieńczalnika spirytusowego, a także skażony i odkażony już spirytus oraz wytworzoną z niego wódkę przygotowaną do dystrybucji. Zlikwidowano 3 magazyny ze skażonym spirytusem – rozcieńczalnikiem spirytusowym, z których zaopatrywane były rozlewnie . Z uwagi na skalę procederu, ogromne ilości przerabianego i wprowadzanego do obrotu nielegalnego spirytusu oraz wielkość szacowanych strat Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy, na poczet grożących członkom grupy kar dokonano zajęcia ich mienia oraz nieruchomości, na łączną kwotę ponad 2 mln złotych.

Na ślad przestępczej działalności grupy trafili funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej po tym, jak w pod koniec października 2008 roku, w wyniku wielokrotnie ujawnianych przypadków przewozu i posiadania nielegalnych wyrobów spirytusowych, znaleźli i zlikwidowali nielegalną rozlewnię alkoholu w Rudzie Śląskiej. Podjęte w tej sprawie dalsze czynności, we współpracy z policjantami z Rudy Śląskiej i celnikami z Izby Celnej w Katowicach, doprowadziły do zlikwidowania kolejnej rozlewni i magazynu spirytusu oraz zatrzymania uczestniczących w nielegalnym procederze 4 mężczyzn – mieszkańców Rudy Śląskiej i Zabrza. Zebrane materiały i ujawnione magazyny z dużą ilością spirytusu pozwalały przypuszczać, że natrafiono na zorganizowaną grupę zajmującą się produkcją i handlem nielegalnym alkoholem na skalę masową. Straż Graniczna wszczęła w tej sprawie śledztwo prowadzone początkowo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej, a potem – z uwagi na ujawniony rozmiar przestępczej działalności – Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

W trakcie czynności śledczych okazało się, że zatrzymane osoby - oprócz wytwarzania i handlu nielegalnym alkoholem - zajmują się także rozprowadzaniem pochodzących z przemytu zza wschodniej granicy papierosów. Ten element ich przestępczej działalności wykryli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z Rzeszowa. Dlatego też połączono siły Straży Granicznej i policjantów z Centralnego Biura Śledczego w celu przerwania całego procederu.

Efektem podjętego współdziałania było zebranie informacji pozwalających na zaplanowanie i przeprowadzenie na Śląsku wspólnych działań zmierzających do zatrzymania wszystkich członków grupy, zlikwidowania rozlewni, magazynów oraz zatrzymania nielegalnego towaru. Działania przeprowadzono równocześnie na terenie kilku miast województwa śląskiego, dokonując przeszukania 43 obiektów. Funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego z Rzeszowa wsparli funkcjonariusze Izby Celnej z Katowic i Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

W wyniku działań, na terenie Rudy Śląskiej i Chorzowa zlikwidowano nielegalną rozlewnię i magazyn z 9700 litrami skażonego spirytusu wykorzystywanego w procesie produkcyjnym wraz z komponentami do jego odkażania. W rozlewni zabezpieczono kompletną linię do odkażania i rozlewania alkoholu (wraz ze środkami chemicznymi do oczyszczania alkoholu, osprzętem do jego filtrowania i przepompowywania), 1250 litrów rozcieńczalnika spirytusowego, prawie 70 litrów odkażonego już spirytusu, a także 2 tys. pustych - przygotowanych do napełnienia butelek. W trakcie działań zatrzymano łącznie 14 osób (3 kobiety i 11 mężczyzn) – mieszkańców Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Bytomia, Katowic. W ich miejscach zamieszkania oraz w dwóch samochodach dostawczych zabezpieczono ponadto 10 tys. litrów oczyszczonego spirytusu oraz ponad 5 tys. paczek papierosów bez polskiej akcyzy.

Tak samo jak zatrzymani wcześniej 4 mężczyźni, 13 z zatrzymanych w wyniku działań osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych polegających na nielegalnym wytwarzaniu wyrobów spirytusowych i wprowadzaniu ich do obrotu, natomiast jedna osoba usłyszała zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Członkom grupy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, organizatorowi – do lat 8. O skali przestępczej działalności grupy świadczy fakt, że w ostatnim okresie czasu w nielegalnej „fabryce” wytwarzali przypuszczalnie około 25 tys. litrów alkoholu tygodniowo. Działali prawdopodobnie od kilku lat, czyniąc sobie z tego nielegalnego procederu stałe źródło dochodu, narażając Skarb Państwa na milionowe straty. Szacuje się, że tylko w wyniku wprowadzenia do obrotu zatrzymanych w toku całego śledztwa 70 tys. litrów nielegalnego alkoholu, Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków straciłby około 3 mln złotych.

Efekty przeprowadzonych na Śląsku działań są kolejnym przykładem skuteczności współdziałania funkcjonariuszy różnych służb mundurowych w walce z zorganizowaną przestępczością. Bez ścisłej współpracy Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Służby Celnej i Policji, wzajemnej wymiany informacji i wspierania się w działaniach, rozbicie tej dobrze zorganizowanej grupy przestępczej byłoby bardzo trudne.

W tej sprawie prowadzone są dalsze czynności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(źródło: KWP w Rzeszowie)
 

Powrót na górę strony